7    lut 20131 komentarzy

Tradycja: Dzisiaj ‘Tłusty Czwartek’

Fot. Wikipedia

W Tłusty Czwartek możemy jeść do woli pączki i faworki - obchodzimy ten dzień w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Według polskiej tradycji zjedzenie pączka lub chrustu w Tłusty Czwartek przynosi szczęście na cały rok, niektórzy mówią, że im więcej pączków to tym więcej szczęścia. Zgodnie z wielowiekową tradycją, na polskich stołach w Tłusty Czwartek królują pączki, faworki i chrusty. Często bywa też, że rodziny, znajomi spotykają się w tym dniu przy 'pączkach' i spędzają miło czas w gronie najbliższych, delektując się tymi smakołykami.

Jak byłam mała, mama zawsze piekła nam pączki oraz chrusty z okazji Tłustego Czwartku, z biegiem lat gdy miała już mniej czasu domowe wypieki zamieniły się na gotowe cukiernicze wypieki, jednak smak już nie ten sam.

Zwyczaj Tłustego Czwartku sięga starożytności. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły jedynie pączki. Nie były to jednak takie pączki, jakie znamy dziś. Były one przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.

Około XVI wieku do Polski zawitał zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż dzisiaj - w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten kto trafił na taki szczęśliwy pączek miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Dziś nasze pączki kupujemy w marketach lub piekarniach i rzadko kto trudni się wypiekaniem ich w domu.

Ile pączków zjedliście, lub zamierzacie zjeść dzisiaj? Czy zdecydowaliście się je zrobić samodzielnie (tak zwane domowej roboty), czy też zakupicie je już gotowe? A może wolicie faworki i chrusty zamiast pączków? Z przyjemnością wysłuchamy jak obchodzicie Tłusty Czwartek w waszych rodzinach.

Jak mówi staropolskie przysłowie: 'powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła' :-)

Komentarze (1) Trackbacki (0)
  1. Właśnie kupiłam prawdziwe, oryginalne pączki z konfiturą różaną - pyszne !!! ;-)

Dodaj komentarz

Zatwierdź

Dodaj komentarz
Dodaj imię
Dodaj e-mail

Brak trackbacków.

O nas  |  Prywatność  |  Poleć znajomym  |  Pomoc  |  Mapa strony
Copyright © 2016 MyHeritage Ltd., Wszystkie prawa zastrzeżone.