Rodzina: Planujesz podróż odkrywczą?

Rodzina: Planujesz podróż odkrywczą?

Ten post został napisany przez Schelly Talalay Dardashti, doradcę genealogicznego dla MyHeritage.

Czy w przyszłości planujesz odbyć podróż, która pomoże Ci odkrywać Twoje korzenie? Jeśli tak, najwyższy czas, abyś zaczął ją planować.

Niezależnie od tego, czy będziesz podróżował po swoim kraju, czy też odbędziesz międzynarodową podróż, reguły są te same: zdecyduj, gdzie chcesz się udać, i jakie informacje chcesz uzyskać. Skontaktuj się z lokalnymi historykami, lub ze społecznością genealogiczną w danym miejscu, abyś mógł uzyskać jakieś informacje. Poniżej znajdziesz więcej sugestii.

Zrób listę nazwisk, którymi się interesujesz, i miast, w których mieszkali Twoi przodkowie. Postaraj się pogrupować miasta według województw, czy regionów. Jeśli ma być to dokładnie i ambitnie zaplanowana podróż, być może będziesz chciał pogrupować miasta w różnorodny sposób.

Dobrym sposobem jest uzyskanie mapy regionu, który planujesz odwiedzić. Następnie, zaopatrz się w przeźroczyste, kolorowe, samoprzylepne karteczki –  dzięki temu nie zakryjesz żadnej istotnej informacji.

„Pokoloruj” swoją mapę karteczkami. Na przykład, czerwoną oznacz miasta, niebieską – cmentarze, a żółtą – archiwa, sądy, czy bilbioteki, natomiast zieloną – możliwe miejsce, w którym zatrzymasz się podczas pobytu. Pozostałe kolory wykorzystaj do oznaczenia restauracji i innych miejsc. Jeśli Twoja rodzina wybierze się z Tobą w tę podróż, kolorem oznacz potencjalne miejsca, które chcieliby odwiedzić z Tobą lub sami, podczas gdy Ty będziesz miał czas na wizyty na cmentarzach, i przeglądanie archiwów. Tak więc, oznacz również parki wodne, parki rozrywki, plaże, festiwale muzyczne czy muzea dziecięce. Pamiętaj, że cmentarze nie są wymarzonym kierunkiem na podróż, dla wszystkich.

Na przykładzie poniżej widzisz mapę okolic Springfield, Massachusetts (gdzie osiedliła się jedna z gałęzi mojej rodziny), czerwonawe prostokąty oznaczają miasta, w których mieszkała moja rodzina. Niebieskie prostokąty oznaczają miejsca zabawy rodzinnej. Pittsfield znajduje się niedaleko muzycznego festiwalu Tanglewood, podczas gdy Sturbridge to skansen na świeżym powietrzu, który ukazuje życie w przeszłości.

Oznaczając mapę, tym samym możesz zobaczyć , gdzie znajdują się ważne, genealogiczne miejsca, które warto odwiedzić. Połącz linie i sprawdź, jaka jest odległość między danymi miejscami. Sprawdź możliwości zakwaterowania w danych miejscach.

Podczas podróży, być może będziesz chciał spotkać się z nowo odkrytym krewnym, lub też podjąć próbę spotkania się z dawno zaginionymi krewnymi. Skontaktuj się więc z krewnymi, z którymi będziesz chciał spotkać się. Być może zechcą, abyś zatrzymał się u nich, lub zjadł  z nimi obiad. Jednak daj im znać dużo wcześniej, zanim przyjedziesz.

Miałam dwa doświadczenia z tym związane, jedno związane z odwiedzinami u krewnego, a drugie związane z odwiedzinami przez krewnego.

Udało mi się zlokalizować dalszego krewnego w innym kraju. Wysłałam mu więc wiele listów, jednak nie otrzymałam odpowiedzi na żaden z nich. Wówczas, na tym etapie jakoś poddałam się … do czasu, kiedy pewnego dnia zadzwonił mój dzwonek do drzwi i usłyszałam, „Jesteśmy Twoimi kuzynami!” Byłam przeszczęśliwa widząc ich, i spędziliśmy wspaniałych kilka dni. Jednak, lepiej jest dać znać krewnemu, jeszcze zanim przyjedziemy. Może ich na przykład nie być w domu, kiedy przyjedziecie!

Kiedy moja córka wybierała college, skontaktowałam się z kuzynką, która mieszkała w miejscu znajdującym się blisko miejsc zainteresowań mojej córki. Kuzynka zaprosiła nas do siebie, a nawet pożyczyła nam samochodu na kilka dni, abyśmy urządziły sobie wycieczkę objazdową. Spotkałyśmy się również z innymi kuzynami, którzy mieszkali niedaleko. Spędziliśmy wspaniały czas!

Jednak to wymaga planowania!

Jeśli planujecie podróż do Europy – i szczególnie do Europy Wschodniej – są również inne sprawy, na które powinieneś zwrócić uwagę – jednak i w tym przypadku radzę zacząć od mapy.

Tutaj znajdziesz więcej sugestii:
  • Skontaktuj się ze społecznościami genealogicznymi i historycznymi dla wybranego kraju, na przykład, the North American ethnic heritage societes, the Polish Genealogical Society of America, czy też JewishGen.
  • Sprawdź, które archiwa mogą być przydatne dla Twoich badań. Sprawdź, czy możliwa jest pomoc (tłumacze, przewodnik), jeśli nie znasz języka danego kraju.
  • Sprawdź, czy w miejscu, do którego chcesz się udać wskazany jest przewodnik. Czy będziesz potrzebował wynająć samochód? Czy transport publiczny jest niezawodny?
  • Zadawaj pytania na blogach genealogicznych, w grupach dyskusyjnych, i na innych, abyś mógł znaleźć osoby, które już odbyły taką podróż. Poproś ich o więcej sugestii.
  • Napisz do burmistrza miasta, podając datę przyjazdu i nazwiska przodków. Zapytaj czy rodziny o tym samym nazwisku nadal mieszkają w tym mieście. Upewnij się, żeby odwiedzić archiwa miejskie, ratusz, instytucje religijne. Burmistrzowie i ich odpowiedniki mogą być niezwykle pomocni podczas wizyt w mniejszych miastach i na wsiach. Należy pamiętać o zabraniu jakiejś pamiątki dla burmistrza.
  • Nie zapomnij sprawdzić gazety historyczne, niezależnie od tego, gdzie podróżujesz.

Czy kiedykolwiek odbyłeś podróż za poszukiwaniem korzeni? Jaka była najistotniejsza rzecz, jaką udało Ci się odkryć? Czy masz jakieś wskazówki dla innych? Z niecierpliwością czekamy na Twój komentarz.

Tutaj znajdziesz sugestie dotyczące wybranych społeczności historycznych i genealogicznych:
Źródła:
Cyndi’s List – Wyszukiwanie alfabetyczne lub za krajem- setki informacji, z całego świata.
Federation of Genealogical Societies – Wyszukiwanie za kategoriami geograficznymi, większość z nich jest w Ameryce Północnej.