Wakacje: 4 sposoby, jak zainteresować dziecko genealogią

Wakacje: 4 sposoby, jak zainteresować dziecko genealogią

Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dla wielu dzieci te kwestie nie są istotne. Jednak są bardzo ważne. Istotne jest, abyśmy rozmawiali z dziećmi o historii rodziny, o przodkach. Bowiem, zachęcanie dzieci do interesowania się przodkami i krewnymi sprawi, że poczują się częścią czegoś wspaniałego, historii, poczują przynależność i wyjątkowość, a i sprawi, że Wasze więzi rodzinne staną się silniejsze.

Dlaczego by nie wykorzystać czasu wakacji – czasu wolnego od szkoły – na zainteresowanie dzieci historią rodziny, przodkami?

fot. Lea Mikolcz, użytkowniczka MyHeritage

fot. Lea Mikolcz, użytkowniczka MyHeritage

Oto kilka wskazówek, jak zainteresować dziecko historią rodziny:

1. Opowiadanie historii. To doskonały sposób, aby dzieci mogły dowiedzieć się więcej o swoich przodkach. Opowiedz o szalonych wyczynach babci lub dziadka, a może też i pradziadkach? Jeśli posiadasz stare zdjęcia rodzinne, pokaż je dzieciom, a te z pewnością pobudzą ich wyobraźnię.

2. Gry i zabawy. Opowiadanie historii rodzinnych w formie zabawy przykuje uwagę dzieci oraz zaciekawi je. Przede wszystkim zapewne sprawi, że dzieci zapamiętają niektóre informacje. Narysujcie razem drzewo genealogiczne, utwórzcie kolorowy arkusz z najciekawszymi informacjami o rodzinie. Możecie zwyczajnie narysować drzewo na papierze i wykleić je kolorowymi zdjęciami, nalepkami lub stworzyć je w Internecie, na MyHeritage. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego taki program jak „Straszne dzieciaki” z Bill Cosbym stał się kultowym hitem lub inne podobne programy telewizyjne są tak popularne? Dzieci świetnie uczą się poprzez zabawę. Wytłumacz dziecku, że tworzenie pełnego drzewa genealogicznego to tak jak puzzle, które należy ułożyć.

3. Wspólne gotowanie. Możecie ugotować jakąś pyszną potrawę, która była przekazywana w Waszej kuchni z pokolenia na pokolenie. Wytłumacz dziecku, że tę potrawę uwielbiał dziadek babci, czy też kuzynka dziadka. Wspólnie spędzony czas sprawi, że poczujecie, że umiecie coś zrobić razem, wspólnie.

4. Wspólna wycieczka. Pojedzcie w strony Waszych przodków. Opowiedz dziecku, że z tego miasteczka pochodzi dziadek, czy babcia. Być może będziecie mieć okazję odwiedzić dom rodzinny prababci? Może to być wspaniała przygoda, a zarazem mile, wspólnie spędzony czas.

To tylko kilka z naszych porad. Czy masz jeszcze jakieś inne pomysły, jak zainteresować dziecko historią rodziny? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Sianin

    3 lipca, 2015

    Ech! Pani Kasiu! Warto na początek spenetrować rodzinne archiwa. Zobaczyć co skrywają. A potem podążyć ich śladem, choćby za sprawą Internetu. Ja tak zrobiłem i odkryłem niezwykłości. Opisałem to w paru broszurach, które rozesłałem rodzinie. Zdumieli się. Żaden z moich krewnych nie spodziewał się, że można w ten sposób tak spojrzeć na naszych przodków: poprzez ich wędrowanie. Dla mnie to niezwykłe doświadczenie. Umówiłem się z kuzynem, że przejedziemy „szlakiem dziadka” dzisiaj. Już nie konno, jak to jemu się przytrafiło, ale autem. Zajrzymy w miejsca, w których bywał, pracował, i w których pewnie był szczęśliwy.