Wspólny przodek kandydatów na prezydenta?

Wspólny przodek kandydatów na prezydenta?

Komentarze2

W obliczu kampanii wyborczej Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski starają się podkreślić rozbieżności między sobą. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż obu polityków zaskakująco wiele z sobą łączy, poczynając od wspólnego przodka, a kończąc na wspólnych poglądach politycznych. Druga tura wyborcza już w najbliższą niedzielę!

Przede wszystkim Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski posiadają wspólnych przodków. W ostatnich miesiącach kilkukrotnie pisał o nich na swoim blogu Marek Jerzy Minakowski, który jest genealogiem naukowcem. Według Pana Minakowskiego obaj kandydaci wywodzą się od Karola Wielkiego!

Wśród przodków obu kandydatów na prezydenta nie brak też innych fascynujących, jak i kontrowersyjnych postaci. Ponadto Pan Minakowski udowodnił, iż na Wawelu leżała już przodkini w linii prostej zarówno Jarosława Kaczyńskiego, jak i Bronisława Komorowskiego, i również ona była mocno krytykowana przez ówczesne prestiżowe media, choćby w postaci Jana Długosza.

Chodzi o Elżbietę Granowską z Piliczy (1372–1420), która w 1417 roku została trzecią żoną Władysława II Jagiełły. Współcześni wytykali jej przede wszystkim pospolite pochodzenie oraz fakt, że w wieku 45 lat nie mogła urodzić dziecka.

Kolejnym ciekawym przodkiem obu kandydatów jest zrywający sejmy rokoszanin Andrzej Męciński z Kurozwęk , który zmarł ok. 1619 roku, który będąc posłem z sejmiku województwa krakowskiego zerwał sejm w 1606 roku, by następnie uczestniczyć w trzyletnim Rokoszu Zebrzydowskim przeciwko Zygmuntowi III Wazie.

Jak pokazuje w swojej genealogii Jerzy Marek Minakowski, którykolwiek z kandydatów zostanie prezydentem, będzie także powiązany bliższymi lub dalszymi więzami rodzinnymi z innymi prezydentami naszego kraju. Zgodnie z tym co twierdzi Pan Minakowski wszyscy razem to jedna wielka rodzina, do której należą także prezydenci RP Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski, Ignacy Mościcki  i Wojciech Jaruzelski.

Źródło i Zdjęcie: Onet

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Rafał


    Lipiec 1, 2010

    Czemu gdy wejdę na moich przodków np. z XVIII wieku, to nie mogę się cofnąć już z powrotem? Drzewo nie wyświetla wogóle potomstwa moich przodków i mogę się jedynie cofać w tył, ale nie ma funkcji aby pokazane zostały dzieci i żebym znów mógł wrócić do pozycji wyjściowej czyli do siebie samego. Czemu nie ma tej funkcji? Na moichkrewnych to dobrze działało…