Czy krewni „Człowieka z Lodu” ciągle żyją?

Czy krewni „Człowieka z Lodu” ciągle żyją?

Komentarze3

Kilka tygodni temu po raz pierwszy od momentu odkrycia Ötziego przed niemal 20 laty naukowcom udało się uzyskać wgląd w pełny profil genetyczny.

Kiedy we wrześniu 1991 roku małżeństwo Eriki i Helmuta Simonów, wędrując po alpejskich przełęczach, zauważyło zwłoki, raczej nie sądzili, że przyniosą im one sławę. Podejrzewając, że może być to od dawna zaginiony turysta, jakich wiele znajduje się po latach w tym regionie, zawiadomili właściciela pobliskiego schroniska, a ten z kolei włoską i austriacką policję. Tak właśnie dokonało się jedno z największych odkryć współczesnej archeologii.

Rekonstrukcja wyposażenia Ötziego w Museum Bélesta w Ariège

Nic dziwnego, nad genami lodowej mumii sprzed 5000 lat pracują znakomici biolodzy – specjaliści, znani dzięki pracom nad genami Tutenchamona: Albert Zink i Carsten Pusch z Instytutu Genetyki Człowieka Uniwersytetu w Tybindze. Współpracuje z nimi Andreas Keller z Uniwersytetu w Heidelbergu, który wspomógł prace najnowszą technologią sekwencjonowania DNA. Wspólnie odtworzyli już całą pulę genową człowieka z lodu, dużo dokładniej niż przy użyciu którejkolwiek z dawnych technik.

Tylko dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, która ma znakomite wyniki w opracowywaniu DNA, udało nam się odtworzyć geny Ötziego w tak krótkim czasie.

To, co najciekawsze, ciągle jest przed nami. Olbrzymia ilość biologicznych danych to wiele odpowiedzi na pytania, których jeszcze nawet nie zadano. Już teraz wiemy, że możliwe będzie sprawdzenie, czy krewni Ötziego ciągle żyją, a jeśli tak – to gdzie? Czy geny Europejczyków sprzed 5000 lat różniły się jakimiś istotnymi mutacjami od współczesnych genów? Czy geny Ötziego nosiły w sobie predyspozycje do współczesnych chorób cywilizacyjnych. Co ciekawe w przyszłym roku czeka odbędzie się 20. rocznica odnalezienia Ötziego. Miejmy nadzieje, że uzyskamy wtedy odpowiedzi na te nurtujące pytania.

Zdjęcie: Wikiepdia.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Rafał


    Sierpień 19, 2010

    Najdokładniejsza w datowaniu historii starożytnej jest Biblia. Wg niej człowiek został stworzony ok 6 tys. lat temu, a 1656 lat po powstaniu człowieka nastąpił ogólnoświatowy potop, o którym legendy przetrwały we wszystkich kulturach i regionach świata.

  • pUSZEK


    Kwiecień 26, 2012

    Tak, tak a świstak siedzi i zawija je w te sreberka.