E-biblioteka z genealogicznymi zasobami?

E-biblioteka z genealogicznymi zasobami?

Komentarze0

Genealogia i heraldyka to dyscypliny nauk pomocniczych historii, zajmujące się zestawianiem na podstawie materiałów źródłowych spisów dynastii, rodów i rodzin oraz ich herbów. Piśmiennictwo z tych dziedzin cieszyło się zawsze zainteresowaniem czytelników – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów poszukujących dowodów szlachectwa swoich przodków.

Zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie są w tym zakresie kompletne – poczynając od dzieł Bartosza Paprockiego Gniazdo cnoty (1578) i Herby rycerstwa polskiego (1584, 1858, repr. 1982). Do kolekcji e-bUW wybrano rzadkie i trudno dostępne pozycje z XVIII-XIX w., czyli stare druki i ich niektóre reedycje oraz wydania staropolskich rękopisów o tematyce heraldycznej, a także najlepsze pod względem naukowym opracowania z przełomu XIX i XX w. Ze względu na dużą poczytność niektóre wielotomowe herbarze umieszczono w e-bUW, mimo iż w II połowie XX w. wydano ich reprinty, a nawet CD.

Dostęp do większości publikacji zamieszczonych w e-bUW jest nieograniczony, co znaczy, że przeglądanie tych publikacji nie wymaga logowania. Jeżeli dostęp do jakiejś publikacji wymaga logowania, oznacza to, że wybrany tytuł objęty jest prawem autorskim. Przeglądanie takiej publikacji możliwe jest wyłącznie  na komputerach w sieci Uniwersytetu Warszawskiego.

Serdecznie polecamy tę e-bibliotekę, można w niej znaleźć wiele interesujących pozycji o tematyce genealogicznej. Aby przeglądać publikacje w formacie DjVu (publikacje są w tym formacie) za pomocą wbudowanego appletu DjVu konieczne jest zainstalowanie wirtualnej maszyny Javy. Można ja pobrać m.in. ze stron SUN Microsystems.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony