Poszukiwacze historii rodzinnych wyruszą w Polskę…

Komentarze2

Od września w całej Polsce rusza nowa inicjatywa, mająca na celu spisywanie i dokumentowanie wspomnień Polaków. Organizatorzy akcji wyruszą do miast i miasteczek, żeby wysłuchać opowieści, zebrać fotografie, listy i dokumenty, a całość wydać w specjalnych, niskonakładowych książkach na użytek poszczególnych rodzin. Książki te tworzyć będą swoiste „muzeum rodzinne”, które w miarę potrzeb uzupełniane będzie również muzeum wirtualnym.

Historie rodzinne w książkach

Książki przetrwały wieki, więc warto właśnie w nich zatrzymać to, co najbardziej ulotne, czyli ludzką pamięć. Nasze z pozoru banalne wspomnienia o naszych dziadkach, dla naszych wnuków będą już na wagę złota. Na książkowe muzea rodzinne składają się spisane i uporządkowane wspomnienia, fotografie, dokumenty, wycinki z prasy, kontekst historii lokalnej, dzieje miast i innych miejsc ważnych dla rodziny, nawet przekazywane z pokolenia na pokolenie przepisy kucharskie czy wzory haftów, jeśli takie właśnie znajdują się w rodzinie.

Tworzenie książkowych muzeów rodzinnych rozpoczyna się od spotkania i rozmów o przeszłości rodziny. Specjalnie przygotowani pracownicy z doświadczeniem reporterskim gotowi są spotkać się nie tylko ze zlecającym opracowanie, ale również z członkami jego rodziny. Słuchają i pytają, starając się usłyszeć jak największą ilość ciekawych i bliskich ludziom wspomnień. Fotografują wspominających i znajdujące się u nich pamiątki. Następnie wszystko opisują i wydają w formie albumu – reportażu z przeszłości. Gotowe książki są do wyłącznej dyspozycji rodziny, a ich twórca nie ma żadnych praw do ich treści i nie udostępnia ich osobom postronnym. W ten sposób wszyscy poszukiwacze przeszłości mają zapewniony komfort prywatności.

Na życzenie przygotowywane jest również wirtualne muzeum rodziny, w którym oprócz treści z książki znaleźć się mogą nagrania audio lub video z rozmów z seniorami rodu, a nawet wirtualne wycieczki po ważnych dla rodziny miejscach. Strona wirtualnego muzeum rodziny również zabezpieczona będzie hasłem i tylko zamawiające je rodzina decydować będzie, kto będzie miał do niej dostęp. Koszt przygotowania książki ustalany jest indywidualnie z każdym zamawiającym.

Dziś w domach oglądamy telewizję albo przeglądamy internet. To, co wiemy o sobie, naszych dziadkach i rodzicach nie zostanie przekazane naszym dzieciom i wnukom. Osoby, które chciałyby uzyskać drukowaną książkę rodziny spisaną przez profesjonalistę powinny udać się na mikrohistoria.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • wa-mat


  Sierpień 25, 2010

  Pięknie ale ile to kosztuje? Piszę monografię swojej rodzinnej miejscowości i związanymi z nią przodkami. Zbliżam się do jej zakończenia ale nie stać mnie na wydanie książki. Czy ta akcja jest sponsorowana?

 • Justyna


  Sierpień 26, 2010

  Witam Pana,

  ile to kosztuje jak to wygląda – może Pan się dowiedzieć już bezpośrednio na tej stronie.

  Jeśli jest to książka o danej miejscowości może Pan się bezpośrednio zwrócić do władz miasta bądź miejscowości – jeśli będzie to dla nich interesujące co Pan napisał z pewnością będą Pana sponsorować.

  Serdecznie pozdrawiam.