Co z przysłowiowym Kowalskim?

Komentarze1

Zamiast Kowalskiego przysłowiowy Nowak? To właśnie Nowak jest dziś najpopularniejszym nazwiskiem w Polsce. Kowalski jest na drugim miejscu, przed Wiśniewskim, Wójcikiem oraz Kowalczykiem.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, iż w 2010 roku najpopularniejsze nazwisko w Polsce to Nowak: mamy 98 i pół tysiąca panów Nowaków i ponad 103 tysiące pań o nazwisku Nowak. Zdecydowanie mniej jest Kowalskich: odpowiednio 68 tysięcy panów i ponad 71 tysięcy pań.

Kowalski? Nazwisko jak nazwisko? A co tak naprawdę  stało się z przysłowiowym Kowalskim?

Chyba nie odejdzie do lamusa, bo to sformułowanie na dobre weszło do polskiego języka. Niektórym Kowalskim to przeszkadza, ale innym nie. Człowiek się rodzi z nazwiskiem i zostaje, jednakże może sam również zdecydować czy je chce nosić, czy też nie. Obywatel polski może dokonać administracyjnej zmiany imienia lub nazwiska poprzez złożenie wniosku w Urzędzie Stanu Cywilnego, właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania wnioskodawcy w Polsce. W przypadku braku stałego miejsca zamieszkania odpowiednim organem jest Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Śródmieście. Jednakże trzeba mieć poważny argument, aby móc takiej zmiany dokonać. Nie jest wystarczającym powodem do zmiany nazwiska zachcianka, często nazwiska są niestety obraźliwe, ośmieszające lub nielicujące z godnością człowieka, co powoduje dyskomfort dla danej osoby czy też rodziny. Nieraz dzieci mają przykrości z tego powodu w szkole, w takich wypadkach dokonuje się zmiany nazwiska. Poniżej przykłady ośmieszających nazwisk.

Ciekawostka co do imion:

Imię to nazwa osobista danej osoby, która wraz z nazwiskiem stanowi podstawowe określenie danej osoby. Imię wzięło się z potrzeby odróżnienia jednej osoby od drugiej i z potrzeby nazywania jej. Słowo imię używane jest od czasów, kiedy „zawołanie” nie było już wystarczającym sposobem identyfikacji ludzi. Aby odróżnić osoby nazywane tak samo, zaczęto nadawać im nazwiska.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w skali kraju w 2010 roku najpopularniejsze imiona to Jakub i Julia. Na drugim miejscu wśród chłopców jest Kacper, a na trzecim Szymon. Wśród dziewczynek po Julii plasuje się Maja, a tuż za nią jest Zuzanna.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • lidkaph


    Wrzesień 9, 2010

    Byłabym ostrożna z wymienianiem „ośmieszających” nazwisk. Bywa, że w określonym regionie nosi je wiele osób. Tam te nazwiska są po prostu znane i niekoniecznie muszą komuś wadzić.
    Druga sprawa, radośniejsza: chętnie poznam parę przysłów, w których mowa o Kowalskim lub Nowaku… 🙂
    Pozdrawiam, Lidka