Dopiero rozpocząłeś przygodę z genealogią – przeczytaj kilka rad!

Dopiero rozpocząłeś przygodę z genealogią – przeczytaj kilka rad!

Komentarze0

Kilka tygodni temu opisywaliśmy Wam jak zdobyć informacje o rodzinie, które zostały opisane w 10 wskazówkach. Dzisiaj chcielibyśmy opisać, kilka cennych rad dla tych, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z genealogią.

Do dzieła:

Określ zakres poszukiwań węższy (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, itd.), czy też szerszy (wujkowie, ciocie, itd.) oraz czy interesuje cię tylko pochodzenie po mieczu (ojciec, dziadek), czy również po kądzieli (matka, babcia). Ponadto, gromadź informacje – dokumenty, relacje ustne, pamiątki.

Porządkuj informacje – określaj skąd pochodzą, szukaj potwierdzeń z innych źródeł. Dbaj o to, aby do każdej informacji (nazwiska, miejscowości, daty, itd.) zawsze móc przyporządkować źródło jej pochodzenia. Bądź krytyczny przy wysłuchiwaniu relacji ustnych. Pamięć ludzka jest zawodna i twoim rozmówcom mogą się mylić fakty, daty i osoby. Zawsze szukaj potwierdzenia zebranych relacji ustnych w bardziej wiarygodnych źródłach.

Zgromadź i przejrzyj rodzinne dokumenty: dowody osobiste, paszporty, metryki urodzenia, ślubu, śmierci, pamiętniki, fotografie, wycinki z gazet, listy, itp. Odwiedź miejsca związane z rodziną, szczególnie cmentarze można tam niekiedy odnaleźć groby ludzi o tym samym nazwisku, o których reszta rodziny już nie pamięta. To pozwoli na uzupełnienie zebranych danych.

Organizuj spotkania i zjazdy rodzinne, w ich trakcie można uzyskać często wiele cennych informacji Skorzystaj z archiwów państwowych, diecezjalnych i parafialnych oraz urzędów stanu cywilnego. Szukaj w Internecie poprzez wyszukiwarki. Korzystaj z serwisów genealogicznych takich jak MyHeritage. Szukaj osób o podobnym, czy tym samym nazwisku oraz zapisuj każdy napotkany adres e-mail takich osób – może kazać się strzałem w dziesiątkę.

Zbuduj stronę w Internecie jeśli to jest możliwe – choćby najprostszą, ale zawierającą interesującą informację o twoich poszukiwaniach, podaj tam swój adres internetowy – zainteresowani trafią do ciebie sami. Musisz zadbać by wyszukiwarki internetowe zindeksowały twoją stronę. Możesz to również zrobić za pomocą MyHeritage, gdy nie masz doświadczenia w tworzeniu takiej strony.

Wykorzystaj dostępne w Internecie genealogiczne bazy danych, kilka z nich opisywaliśmy wczoraj na Blogu. Pisz na różnych forach genealogicznych, może akurat zgłosi się ktoś, kto ma w sowim drzewie tego samego przodka. Na Forum MyHeritage – mamy do tego specjalny dział Poszukiwane krewnych – poszukiwany – poszukiwana.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony