Książki dla Muzeum Pomorza Środkowego

Komentarze0

Potomkowie pomorskich rodów rycerskich osiadłych od średniowiecza  do 1945 roku w okolicach Słupska, czyli dr Fritz von Below, Georg Jescow von Puttkamer i Andreas von Zitzewitz przekazali Bibliotece Muzeum Pomorza Środkowego książki o historii swoich rodzin.


Książki dokumentujące dzieje trzech wielkich pod słupskich rodów przybysze z Niemiec ofiarowali dla muzeum w związku z podwójnym jubileuszem 745 i 700 lecia nadania praw miejskich dla miejscowości Słupsk. Już wówczas, to znaczy przed siedmiu wiekami, protoplaści współczesnych Belowów, Puttkamerów i Zitzewitzów, mieli w rejonie Słupska swoje dobra rycerskie.

Te trzy rody, o których mowa mają słowiańskie korzenie. Puttkamerowie pochodzą bezpośrednio od Święców, którzy służyli najpierw Mszczujowi II, a potem Łokietkowi. W herbaciarni przy zamku, gdzie przekazali swoje dary,  wydawnictwami o współczesnym Słupsku obdarował ich z kolei prezydent Maciej Kobyliński. Przy okazji opowiedział, co łączy jego rodzinę z dawnym pałacem von Zitzewitzów w Borzęcinie.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony