Miasta w Dokumencie Archiwalnym

Komentarze0

„Miasta w dokumencie archiwalnym” to projekt tworzony wraz z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych. Od 2003 roku w portalu Polska.pl prezentowane są historie polskich miejscowości, które na przestrzeni wieków stanowiły znaczące centra kulturalne i gospodarcze Rzeczypospolitej. Niektóre z nich, na skutek różnych wydarzeń historycznych, straciły na dawnym znaczeniu, a dokumenty potwierdzające czasy ich świetności znane są tylko wąskiej grupie badaczy.

Rynek w Krakowie

Twórcy chcą sprawić, aby te ciekawe i wartościowe dokumenty archiwalne, opatrzone dokładnym komentarzem wyjaśniającym okoliczności ich powstania, docierały do szerokiego grona użytkowników Internetu. Zainteresowanie tym serwisem, zarówno władz samorządowych, jak i samych mieszkańców jest ogromne. Dzięki aktywności lokalnych społeczności „Miasta w dokumencie archiwalnym” wzbogaciły się o unikalne kolekcje starych fotografii i pocztówek, które do tej pory pozostawały schowane na dnie domowych szuflad. W ten sposób przez publikację rodzinnych pamiątek portal zachęca mieszkańców prezentowanych przez niego miejscowości do zgłębiania historii swojego regionu i zacieśniania więzi lokalnych.

Historia rozwoju miast w Polsce:

Na obszarze dzisiejszej Polski życie miejskie rozpoczyna się wraz z powstaniem organizacji państwowej. Pierwsze miasta to grody, a ściślej ich podegrodzia, gdzie odbywały się targi. Od XIII w. miasta pojawiają się w krajobrazie polskim, początkowo są to osady gości („hospites”), którzy przynoszą swoje prawo, stopniowo to prawo jest nadawane (lokacja) przez władców dla lokalnych społeczności.

Historia rozwoju miast w Europie:

Najstarsze znane założenia urbanistyczne pochodzą z obszarów basenu Morza Egejskiego z epoki brązu, gdzie rozwijały się kultury trojańska, minojska i mykeńska. Ich cechami wspólnymi była przede wszystkim nieregularność ulic, istnienie centralnego placu oraz pałacu, zwanego też domem książęcym. W przypadku kultury minojskiej miasta nie miały fortyfikacji, w celach obronnych wykorzystywano ukształtowanie terenu – miasta lokowano najczęściej na wysokich brzegach morza lub na stokach gór.

Źródło: Polska.pl, Wikipedia

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony