Urodziny Tuwima

Komentarze0

Julian Tuwim ur. 13 września 1894  w Łodzi zmarł w latach 50-tych. Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, żydowskiego pochodzenia, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.  Rodzinne miasto pisarza obchodzi hucznie w tym roku jego 116. urodziny już od poniedziałku – kolejna cześć uroczystości jest zaplanowana na 17 września, czyli już jutro.

Julian Tuwim 1930 rok

Zadebiutował w 1913 roku wierszem „Prośba” wydrukowanym w Kurierze Warszawskim. Jest autorem licznych zbiorów poetyckich, m.in. „Czyhanie na Boga” (1918), „Sokrates tańczący” (1920), „Treść gorejąca” (1936), poematu „Kwiaty polskie” (1940-1953) oraz popularnych wierszy dla dzieci, takich jak wszystkim nam znana „Lokomotywa”, „Abecadło”, czy też „Słoń Trąbalski”.

W najbliższy piątek 17 września w Łodzi w pasażu Schillera oraz na ul. Piotrkowskiej odbędzie się impreza „Urodziny  Tuwima”. Będzie można wysłuchać piosenek, których teksty oparto na wierszach poety, młodzież recytować ma jego utwory. Część z nich ma być wykonana w języku niemieckim lub po łacinie. Przewidziano również konkursy: na przebranie za wybranego bohatera utworu Tuwima, wiedzy o życiu i twórczości poety, a także konkurs na sobowtóra poety. Chętni będą mogli wziąć udział w wycieczce łódzkimi śladami autora „Lokomotywy”.

Miłośnikom jego twórczości jak i mieszkańcom Łodzi – serdecznie polecamy!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony