Geny decydują o tym jak sypiamy…

Komentarze0

Jednym wystarczy zaledwie kilka godzin snu, a inni, aby prawidłowo funkcjonować, muszą przespać większą cześć doby, a czasem nawet więcej? Naukowcy z University of Pennsylvania School of Medicine, w Filadelfii twierdzą, że wszystko zależy od genów.

Badanie sprawdzające jak geny mogą wpływać na sen, skupiło się na osobach, posiadających wariant genu DQB1 *0602, związany z narkolepsją, zespołem chorobowym objawiającym się nagłymi stanami senności.

Osoby posiadające ten wariant genu nie są jednak skazane na narkolepsję. Okazuje się bowiem, że w zależności od populacji, od 12 do 38 procent tych osób nie cierpi na żadne zaburzenia snu.

Ponadto brak tego genu nie wyklucza możliwości pojawienia się narkolepsji, jednak jest to rzadszy przypadek. Badanie przeprowadzono na 92 zdrowych dorosłych, nieposiadających tego wariantu genu. Porównani zostali z 37 osobami, którzy posiadały gen, jednak nie cierpiały na żadne zaburzenia snu.

Eksperyment odbył się w specjalnym laboratorium przystosowanym do kontroli osób biorących w badaniu.obserwowani podczas snu. Przez pierwsze dwie noce spali 10 godzin i byli całkowicie wypoczęci. W trakcie kolejnych pięciu nocy byli poddawani częściowemu ograniczeniu snu do 4 godzin. W czasie czuwania światła w pomieszczeniach były włączone, a uczestnicy mogli czytać, grać w gry i oglądać filmy, aby powstrzymać się przed zaśnięciem.

To było potrzebne, aby naukowcy zmierzyli jakość ich snu, samoocenę senności, przeprowadzili im testy pamięciowe, sprawdzili możliwość skupienia się i powstrzymania się przed snem w ciągu dnia.

Odkryto, iż osoby posiadające gen DQB1 *0602 były bardziej śpiące i zmęczone. Ich sen był bardziej podzielony. Budzili się znacznie częściej w trakcie nocy niż osoby, które nie posiadały tego wariantu genu. Faza głębokiego snu również trwała u nich krócej.

Ten wariant genu wydaje się być przyczyną wielu problemów, gdyż ludzie posiadający go spędzili mniej czasu w głębokim śnie niż inni bez względu na czas snu. Gen ten może wskazać, jak ludzie reagują na brak snu, co ma znaczące zdrowotne konsekwencje i wpływa na miliony osób na całym świecie – twierdzi Namni Goel z University of Pennsylvania School of Medicine, w Filadelfii.

Źródło: Softpedia.com, zdjęcie: Flickr

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony