Odnaleziono jaja z zarodkami najstarszych dinozaurów na świecie

Komentarze0

Paleontolodzy zidentyfikowali najstarszego znany zarodek dinozaura należącego do gatunku, który żył około 190 milionów lat temu.  Jaja Masospodyl, zawierające dobrze zachowane zarodki, były odnalezione w RPA w 1976 roku.

Stworzenie wydaje się być przodkiem rodziny, która obejmuje długą szyjką dinozaura zwanego jako Apatozaur.

Zarodki miały około 20 cm długości i były tuż przed wykluciem się z jaj. Należały do rodzaju Masospondyl, który zaliczany jest do prozauropodów, czyli przodków czworonożnych, roślinożernych olbrzymów.

Masospondyl

Dorosłe osobniki Masospondyl miały około 6 metrów wysokości. Natomiast ciekawostką jest fakt, iż młode miały stosunkowo dużą głowę i długie przednie kończyny. Jest duże prawdopodobieństwo, iż  poruszały się na czterech nogach, podczas gdy dorosłe osobniki na dwóch. Naukowcy podkreślają, że wyglądały nieporadnie. Po wykluciu się wymagały więc długiej opieki dorosłych.

Naukowcy badający skamieniałości pod kierunkiem prof. Roberta Reisza z University of Toronto Mississauga w Kanadzie, odkryli, że są to najwcześniejsze znane zarodki kręgowców lądowych. Według doktora Reisz: „Badania te otwierają fascynującą perspektywę na wczesną historię i ewolucję dinozaurów”.

Źródło: bbc.co.uk, Zdjęcie:  Wikipedia.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony