Sowieckie Archiwa II Wojny Światowej

Sowieckie Archiwa II Wojny Światowej

Komentarze2

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej przygotowało repozytorium dokumentów historycznych związanych z Wielką Wojną Ojczyźnianą.

W zasobach strony ma znajdować się ponad 200 tysięcy dokumentów – także tych opisujących działania militarne. Prace nad wypełnieniem archiwum trwać mają do 2012 roku. To repozytorium to forma pomnika wystawionego bohaterom Wojny Ojczyźnianej.

Mariya Dolina, obok Pe-2
Maria Dolina, sowiecka pilotka obok samolotu typu Pe-2


Według portalu ‚The Voice of Russia‚ w repozytorium znaleźć się mają dokumenty prawie 30 milionów sowieckich żołnierzy i oficerów. Objętość zdigitalizowanego archiwum to około 100 milionów stron. Zasoby publikowane są na stronie w trybie wolnego dostępu i pochodzą głównie z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Narodowej.

W bazie znajdującej się na stronie podvignaroda.mil.ru Ministerstwo Obrony udostępnia: rozkazy dowódców frontów, informacje o nagrodach i odznaczeniach wraz z opisem nagradzanych czynów bojowych, zamówienia, raporty, sprawozdania, plany działań związane z funkcjonowaniem wojskowej infrastruktury, biuletyny wywiadu czy też mapy.

Źródło: Hisoriaimedia.org, Zdjęcie: Wikipedia

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • topas


  Listopad 9, 2010

  Ciekawe, czy udostępnią wykazy i adresy osób wywiezionych np. z Wileńszczyzny za Ural i do Kazachstanu? Byłby to bardzo pomocny ślad w tropieniu dziejów naszych przodków.

 • Justyna


  Listopad 10, 2010

  Dziękuję za zapytanie, nic nie pozostaje innego jak odwiedzić stronę i samemu się przekonać jakie dane są udostępniane, może akurat znajdzie Pan to czego szuka.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Justyna