Jakie naprawdę są bliźniaki jednojajowe?

Komentarze0

Bliźniaki rodzą się raz na 80 porodów! Bliźnięta jednojajowe rozwijają się z jednej zapłodnionej komórki jajowej! Ale czy są identyczne? Często mówi się również, iż bliźniaki jednojajowe są wyjątkowe! Przekonajmy się…

Okazuje się, że jednojajowe bliźniaki wcale nie są swoimi kopiami pod względem genetycznym. Badania przeprowadzono na 19 parach bliźniaków. Do tej pory uważano, że genotyp jest u bliźniaków identyczny. Dopiero specjalistyczne badania zrobione przez naukowców udowodniły, że nie jest to prawdą.W badaniach wykorzystano wysokozaawansowane metody z dziedziny genetyki molekularnej i to właśnie one doprowadziły do takich wyników. U bliźniaków występują wprawdzie duże podobieństwa budowy DNA, ale występują przy tym niewielkie ale różnorodne modyfikacje ich struktury. Właśnie one wywołują różnice w kodach genetycznych. Badania te pozwalają znaleźć odpowiedź, dlaczego jeden z bliźniaków dziedziczy niektóre schorzenia, których drugi nie ma.

Ciekawostki:

Od czasu do czasu bliźniaki jednojajowe uwielbiają nabierać wszystkich wykorzystując do tego swoje niesamowite podobieństwo. Czasami mogą wręcz niezauważenie oszukiwać swoich krewnych, czy też znajomych. Jednak w poważniejszych sytuacjach, w których dochodzi do porównywania np. odcisków palców, bliźnięta nie mogą już wykorzystać swego podobieństwa. Urodzenie bliźniąt zawsze wzbudzało wiele emocji. W wielu kulturach bliźnięta są czczone jako dar boski.

W Afryce Zachodniej uważano je za nadludzkie istoty z jedną wspólną duszą, które należy wielbić, ale i także trzeba się obawiać. Obecnie mniej więcej 1 osoba na 150 jest bliźniakiem jednojajowym. W niektórych przypadkach, na szczęście bardzo rzadkich do rozdzielenia bliźniąt jednojajowych dochodzi dopiero po 12-14 dniach po zapłodnieniu. Jest ono wówczas niecałkowite. Rodzą się wtedy bliźniaki syjamskie, które są połączone ze sobą (w różnym stopniu) wspólnymi narządami lub też organami.

Bliźniaki całe życie muszą walczyć, by nie były utożsamiane z bratem czy siostrą. Rodzice mają dużą pokusę porównywania ich ze sobą, gdyż są w tym samym wieku! Często mówi się na nie iż wyglądają :

Jak dwie krople wody” bądź też “Jak dwie jednakowe wisienki 🙂 ”


Zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony