3 najważniejsze wydarzenia naukowe związane z genealogią w 2010

Komentarze0

1. Styczeń 2010 – Najstarsze ślady czterech łap

Na początku roku magazyn naukowy „Nature” opisał odkrycie śladów pierwszych czworonożnych zwierząt lądowych. Stworzenia te żyły ok. 395 mln lat temu w regionie, gdzie dzisiaj leżą Góry Świętokrzyskie. Znalezisko z nieczynnego kamieniołomu w Zachełmie zostało przebadane przez dwóch doktorantów, a mianowicie 29-letniego Grzegorza Niedźwiedzkiego z Wydziału Biologii UW oraz 30-letniego Piotra Szreka z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Wyniki ich pracy zmieniły dotychczasową wiedzę na temat ewolucji kręgowców, do których należy także człowiek. Dowiodły, że czworonożne stworzenia pojawiły się 18 mln lat wcześniej, niż dotąd sądzono. Jak również, że wydarzyło się to w innych okolicznościach: wyszły na ląd z wód słonych, a nie słodkich.

2. Marzec 2010 – Antropologia Neandertalczyka i nieznany kuzyn z Azji

Wymarłą formę praczłowieka odkryli naukowcy w Azji. Zespół badaczy poinformował o rezultatach badań na łamach jednego z marcowych wydań magazynu „Nature”.

Nasi kuzyni żyli ok. 40 tys. lat temu w Ałtaju. Jedną kość dłoni odkryli rosyjscy naukowcy w Jaskini Denisowa już w 2008 roku. Nie wiadomo, jak ci praludzie wyglądali – nie znaleziono fragmentów szkieletu ani czaszki. Ale obraz DNA potwierdził, że szczątki należą do nieznanego wcześniej gatunku. Osiągnięcie zawdzięczamy zespołowi Svante Pääbo i Johannesa Krause z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Instytutu Maksa Plancka.

Od ponad czterech lat Svante Pääbo z zespołem prowadzi badania nad odtworzeniem genomu neandertalczyka, innego naszego kuzyna, który żył w Europie pomiędzy 350 a 25 tys. lat temu. W maju zespół ogłosił odtworzenie 60 proc. genomu tego gatunku. Okazało się, że 1 – 4 proc. genów neandertalczyk dzieli ze współczesnym człowiekiem. To zaś oznacza, że musiał się krzyżować z ludźmi. Według Svante Pääbo działo się to gdzieś na Bliskim Wschodzie między 50 a 80 tys. lat temu.

Nasi przodkowie krzyżowali się także z azjatyckim kuzynem. Geny człowieka z Jaskini Denisowa naukowcy odkryli także u ludzi z wysp Melanezji.  Z wyników badań prowadzonych w 2010 r. wyłania się nowy obraz ewolucji człowieka. Kiedy ludzie współcześni przewędrowali z Afryki do Europy 60 – 50 tys. lat temu, napotkali neandertalczyków i się z nimi krzyżowali.

3. Maj 2010 – Człowiek, który stworzył sztuczny organizm

O tym dokonaniu informowaliśmy na Blogu 21 maja. Amerykański naukowiec John Craig Venter stworzył mikroba, jakiego jeszcze na Ziemi nie było. Żeby tego dokonać, najpierw kawałek po kawałku obdarł pewną bakterię z tego, co do życia było jej zbędne. Pierwsza sztuczna komórka wygląda niepozornie. To bakteria Mycoplasma mycoides, która w środku ma materiał genetyczny w całości skonstruowany przez naukowców.

Źródło: rp.pl, Zdjęcie: Flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony