Geny wpływające na kolor oczu

Komentarze1

Od czego zależy nasz kolor oczu, jaką rolę odgrywają geny? Naukowcy odkryli trzy nowe geny, które odpowiadają za nasz kolor oczu. Dotychczasowe określenia, że oczy mają kolor niebieski, brązowy, szary lub zielony już nie wystarczają. Najnowsze badania pomagają wyjaśnić więcej różnic.

Naukowcy z Uniwersytetu Erazma z Rotterdamu zbadali przypadki około 6 tysięcy osób o kolorze oczu od najjaśniejszego niebieskiego po najciemniejszy kolor oczu brązowy. Odkryli aż trzy geny, które mają istotne znaczenie dla koloru i jego nasycania. Jeden z tych genów był wcześniej kojarzony z ubarwieniem zwierząt, dwóm pozostałym takiej roli nie postawiono.

Wszystkie te geny wraz z wcześniej poznanymi odpowiadają za więcej niż połowę różnorodności, którą obserwujemy patrząc w oczy napotykanych osób. Ich odkrycie może stać się poważnym atutem w różnych dziedzinach życia. Zdaniem ekspertów łatwiej będzie teraz na podstawie badań genetycznych materiału ocenić kolor oczu jaki może mieć dana osoba.

Świat:

Najpowszechniej występują oczy brązowe i kolor ten jest uważany za dominujący. W wielu populacjach jest to jedyna ich barwa. Najrzadziej spotykany jest kolor niebieski, który uważany jest za recesywny do pozostałych barw najpowszechniej spotykany jest w krajach rejonu Morza Bałtyckiego na całym świecie około 8% populacji może się pochwalić tym kolorem oczu, a poza Europą najczęściej spotykany jest on w USA i w Argentynie. Kolor zielony powstaje zaś ze zmieszania niebieskiego z brązowym w odpowiednich proporcjach.

Zielone oczy są mało rozpowszechnione, a najczęściej spotykane u Europejczyków, szczególnie w Irlandii i Europie Północnej.

Natrafiliśmy na zabawną stonkę, która wylicza w ilu procentach nasze dziecko otrzyma jaki kolor oczy, wypróbujcie ten genetyczny kalkulator oczu dziecka : koloroczu.pl – rezultat może okazać się interesujący :-).

źródło: dziecko.onet.pl, rmf.24pl, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony