Indeksacja archiwów w Internecie

Indeksacja archiwów w Internecie

Komentarze0

Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęły się prace nad projektem indeksacji aktów metrykalnych parafii Diecezji Lubelskiej. Celem tej działalności jest docelowo spisanie wszystkich dostępnych aktów z całego obszaru diecezji oraz udostępnienie tych informacji w Internecie. Umożliwi to osobom poszukującym swoich przodków i krewnych łatwe znalezienie i zlokalizowanie odpowiednich dokumentów takich jak; akta małżeńskie, urodzenia i zgonów. Wszystkie spisane zapisy będą dostępne pod adresem familysearch.org.

Aktualnie w projekcie bierze udział ok. 80 osób. Ich liczba sukcesywnie rośnie z każdym dniem. Efektem pracy w ciągu ostatniego miesiąca jest spisanie aktów z parafii św. Jana w Lublinie z lat 1902-45 – aktualnie trwają prace nad kolejną parafią św. Mikołaja. Sukcesywnie ilość materiału do indeksowania będzie powiększana o kolejne parafie należące
do Diecezji Lubelskiej.


Więcej szczegółów można uzyskać na stronie Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego jak również na ich forum można uzyskać informacje i porady dotyczące projektu.

Mile widziani są chętni wolontariusze chcący wnieść swój wkład w rozwój polskiej genealogii. Jest to pierwszy tego typu kompleksowy projekt, w którym mogą brać udział osoby nie będące ani pracownikami archiwów ani nie mające dotychczas kontaktu z „żywymi dokumentami”.

Do dołączenia nie są wymagane jakieś specjalne umiejętności – znajomość j.polskiego, łącze internetowe oraz odrobina czasu – pozwoli na bezpośredni kontakt z dokumentami, na których została zapisana Historia. Być może w przyszłości projekt ten uda się rozszerzyć o kolejne diecezje – wszystko będzie zależało od jego popularności. Kto wie? Może kiedyś dzięki tej pracy znalezienie przodka w Internecie będzie możliwe za pomocą paru kliknięć na komputerze?

W sieci istnieje także kilka innych projektów indeksacji – np. geneteka.genealodzy.pl czy metryki.genealodzy.pl, prowadzone pod egidą Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Jednak wymagają one posiadania dostępu do dokumentów – co czasem jest ciężkie do uzyskania. Na pewno warto wziąć udział w takich inicjatywach.

Podczas własnych poszukiwań możemy pomóc także innym. Publiczne, niedofinansowane archiwa nigdy nie będą w stanie wykonać takiego ogromu pracy jaki jest w stanie wykonać wiele oddanych swojej pasji chętnych osób…

Źródło: tekst nadesłał Pan Arkadiusz Lipiec, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony