Kto ma być głową a kto szyją w rodzinie?

Komentarze0

Czy kobiety powinny zezwolić mężczyznom na podejmowanie decyzji w ich wspólnej rodzinie. Najczęściej kobietom wydaje się, że ich mężczyzna jest nieporadny, niedojrzały, nie potrafi zdecydować dobrze.

Badania dowodzą, iż mężczyźni nie stali się zdecydowanie słabszą płcią w naszych czasach. W 11 z 19 krajów, gdzie przeprowadzono badanie miesięcznika Reader’s Digest to właśnie mężczyźni sterują rodziną.

Czy to jest może za sprawą tradycji? Ojcowie mają wysoką pozycję w wielu krajach bardzo katolickich, jak Filipiny czy Włochy, ale w Polsce jest inaczej. U nas to właśnie matki dostały najwięcej głosów.

W krajach, gdzie wiele osób wskazywało, że to dzieci mają najsilniejszy głos w rodzinie  jak np. w Wielkiej Brytanii tylko (11%) – wpływ na taką sytuację może mieć niski przyrost naturalny. Ale są i odskocznie. W Rumunii dzieci muszą mieć naprawdę silne charaktery, gdyż dostały aż 30% głosów.

Mężczyźni wskazują zwykle, że władza należy do ojców, a kobiety, że do matek. Najwyraźniej odpowiedź na pytanie, kto tu jest kapitanem, zależy od tego, kogo spytamy.

Komentarze osób ankietowanych też dają do myślenia:

Polska
– Oczywiście, to mąż decyduje.
– Przecież to ja zawsze muszę robić, co ty zechcesz…

Rosja
Mój mąż jest przekonany, że to on rządzi. I nie widzę sensu, by mu uświadomić, że jest inaczej.

Brazylia
Moja żona rządzi, ale to ja mam ostatnie słowo, mówię: „Tak jest!”

Francja
Rządzimy wspólnie, moja żona i ja. I staramy się nie dopuścić do władzy trójki naszych dzieci!

Mężczyźni powinni dbać i troszczyć się o swoje żony, pomagać im i dzielić się z nimi wspólnie obowiązkami domowymi. Na początku wspólnej drogi każda para powinna sobie ustalić swoje zadanie, obowiązki i funkcje oraz właściwą pozycję w rodzinie aby móc sprawnie i dobrze funkcjonować. Powinno to nastąpić również po to by mężczyzna właściwie rozumiał swoją rolę, nie robił z kobiety własnej służącej i traktował ją z szacunkiem :-).

źródło: rodzina.senior.pl, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony