Którzy wnukowie są ulubieńcami dziadków?

Komentarze0

Których wnuków preferują dziadkowie? Jakie wpływają na to czynniki? Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez naukowców dziadkowie preferują określone wnuki ze względu na zależności związane linią genetyczną.

Od dziadków zależy jaką ilość i środków czasu w swoje wnuki. Psycholodzy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii uważają, iż jest to zróżnicowane i różni dziadkowie czują odmienne przywiązanie do wnuków.

Badania dowodzą, że babcie ze strony matek są bardziej związane z wnukami niż pozostali dziadkowie. Drugą z kolei najcieplejszą relację między krewnymi pierwszego i trzeciego pokolenia odkryto między dziadkami ze strony matki a wnukami. Na dalszym miejscu odnotowano więzi miedzy matkami ojców a ich wnukami. Na końcu zaś dość chłodna relacja między ojcami ojców a wnukami.

Badania opublikowane w magazynie „Personality&Social Psychology” dowodzą, iż preferencje co do inwestycji emocji i czasu we wnuki u różnych osób wynikają z niepewności co do biologicznego pokrewieństwa.

W badaniach wzięło udział 780 studentów, którzy ocenili emocjonalną bliskość dla biologicznych babć i dziadków od zera – chłodne lub negatywne emocje do 100 – ciepłe i pozytywne uczucia.

Wyniki były zaskakujące. Uczeni twierdzą, iż nie wszyscy dziadkowie są pewni co do związków krwi między nimi i ich wnukami. Psycholodzy wskazują, iż mechanizm działa zgodnie z łacińskim „mater semper certa est”, czyli „matka zawsze jest pewna”. Kobieta zawsze wie, że jest matką dziecka, ale mężczyzna może mieć pewne wątpliwości co do swojego ojcostwa.

Ponadto, na podstawie zebranych danych ustalono, że babcia ze strony mamy wie z pewnością, że jej materiał genetyczny został przekazany wnukom przez jej córkę, ale dziadek ze strony ojca może mieć podwójne wątpliwości nie ma pewności, że jego syn lub wnuki mają jego materiał genetyczny.

W przypadku, gdy babcie ze strony ojców mają wnuki tylko swoich synów, nie zanotowano różnic między tymi kobietami a dziećmi.

Źródło: rodzina.senior.pl, Zdjęcie: Flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony