Od czego zależy bycie szczęśliwym?

Komentarze2

O niektórych ludziach mówi się urodzili się w czepku, bądź pod szczęśliwą gwiazdą lub że są niepoprawnymi optymistami. Inni zawsze spodziewają się najgorszego i nie umieją się cieszyć z tego, co przynosi im życie. Niektórzy noszą ze sobą specjalne talizmany na szczęście, inni uważają, iż takie rzeczy jak słonik z trąbą podniesioną do góry przynosi szczęście. A Ty – do której grupy należysz? 🙂

Psycholodzy z Uniwersytetu w Edynburgu i Queensland Institute for Medical Research zbadali 900 par bliźniąt i zidentyfikowali geny, które odpowiadają za wystąpienie cech osobowościowych predysponujących do bycia szczęśliwym bez względu na okoliczności.

Odziedziczenie określonego zestawu cech zapewnia rezerwę szczęścia na czarną godzinę i na czas niepowodzenia. Można ją wykorzystać w chwili silnego stresu i tuż po. Naukowcy podkreślają, że szczęście podlega, oczywiście, wpływom czynników zewnętrznych, lecz na pewno istnieje również dziedziczony komponent szczęśliwości, który można w całości wyjaśnić genetyczną architekturą osobowości.

Podczas określania pożądanego zestawu cech osobowościowych psycholodzy posłużyli się teorią Wielkiej Piątki. Stwierdzili, że szczęśliwsze bywają osoby z mniejszą skłonnością do zamartwiania, towarzyskie i sumienne.

Ciekawostki:

*Według Arystotelesa  szczęście to działanie zgodne z naturą. Ryby są szczęśliwe pływając, a ptaki latając. Ponieważ do natury człowieka należy przede wszystkim myślenie i tworzenie organizacji politycznej, najszczęśliwsze jest życie filozofa lub męża stanu. Arystoteles podkreślał też rolę zaspokojenia potrzeb fizjologicznych, uważał, że by być szczęśliwym trzeba być dobrze odżywionym.

*Według amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa istotą szczęścia jest zaspokojenie potrzeb. Maslow przyjmuje, iż ludzie posiadają następujące potrzeby:

* potrzeby fizjologiczne – głód, pragnienie, sen
* potrzebę bezpieczeństwa
* potrzebę przynależności i miłości
* potrzebę szacunku
* potrzebę samorealizacji

Po zaspokojeniu danej potrzeby dochodzi do głosu potrzeba wyższego rzędu. Osoba szczęśliwa to osoba która zaspokoiła wszystkie potrzeby. Ponieważ najwyższą z nich jest potrzeba samorealizacji, można przyjąć że ludzie szczęśliwi to ludzie samorealizujący się.*

źródło: kopalniawiedzy.pl, *wikipedia.pl zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Ewa


    Luty 28, 2011

    Zgadzam się że szczęśliwość przekazywana jest w genach. Ojciec zawsze był pogodnym człowiekiem i mnie się to udzieliło.