Wyszukiwarka więźniów obozu Auschwitz – Birkenau

Komentarze18

Na stronie auschwitz.org.pl można znaleźć przydatne informacje co do więźniów, który znajdowali się w obozie Auschwitz – Birkenau. Dane zostały udostępnione przez państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Bazy znajdujące się na stronie zawierają niepełne dane dotyczące więźniów i deportowanych do KL Auschwitz. Muzeum pragnie w ten sposób upamiętnić ludzi, którzy byli więzieni w Auschwitz.

Wewnątrz Auschwitz – Birkenau

W chwili obecnej dostępne są informacje o ok. 180 tysiącach zarejestrowanych więźniach Auschwitz. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau od 1991 roku tworzy źródłową bazę danych ofiar obozu. Powstaje ona w oparciu o oryginalne dokumenty SS. Zebranie wszystkich nazwisk osób deportowanych do Auschwitz prawdopodobnie nigdy nie będzie możliwe, gdyż w Archiwum znajduje się jedynie ok. 10% oryginalnie sporządzonej dokumentacji.

Zdecydowana większość dokumentów została zniszczona na polecenie SS, natomiast ich niewielka część znajduje się w zbiorach innych archiwów na świecie. Dostępne dane to nie tylko źródło cennej informacji historycznej. To także pomnik pamięci o ludziach, których losy w tragiczny sposób naznaczył Auschwitz.

Obecnie w Cyfrowym Repozytorium znajduje się ok. 650 tys. pojedynczych rekordów osobowych powstałych w oparciu o 70 zespołów oryginalnej dokumentacji. Dostępne są do wyszukiwania 281134 wpisy. Liczba rekordów nie jest jednoznaczna z liczbą więźniów, których w obozie zarejestrowano nieco ponad 400 tysięcy.

Nazwiska wielu więźniów powtarzają się, także ze zmienioną pisownią w różnych zespołach dokumentacji. Cały czas trwa weryfikacja wszystkich dostępnych danych o ludziach osadzonych w obozie. W dalszych latach zasoby dostępne w Internecie będą wzbogacane o kolejne zespoły dokumentów.

źródło: auschwitz.org.pl, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Piotrek


  Marzec 10, 2011

  super

 • maja77


  Maj 3, 2013

  Interesujące>

 • jadwiga


  Luty 28, 2015

  Nie moge znalesc listy wiezniow straconych w obozie

 • kamila


  Kwiecień 27, 2015

  Również nie mogę takiej listy znalezc, a pare lat temu była

 • Gośka


  Wrzesień 5, 2015

  http://www.auschwitz.org/muzeum/informacja-o-wiezniach/ tutaj jest wyszukiwarka

 • dorota kordus


  Październik 4, 2015

  nie moge znalezdz informacji o zofii drzewieckiej bula tez wiezniem we fordonie numer obozowy zaczynal sie 4

 • Ewa


  Grudzień 3, 2016

  Muzeum odnalazło mojego Wujka.Dostalam od Nich skan obozowego zdjęcia w pasiaku .Wstrząsające.!
  Jeszcze raz dziękuje.

 • Genka


  Styczeń 2, 2017

  Nie moge znalezc na liscie mojego wuja Jozefa Dostatni ur 19.03.1900 r byl on wiezniem
  od jesieni 1944 ? Przezyl oboz i zmarl w 1998 r

 • Genka


  Styczeń 2, 2017

  Nie moge znalezc na liscie mojego wuja Jozef Dostatni ur 19.03.1900 r byl on wiezniem
  od jesieni 1944 ? Przezyl oboz i zmarl w 1998 r

 • Róża Somla-Dembowska


  Styczeń 12, 2017

  Chyba to fikcja, ale zadaję pytanie. Jak znaleźć na liście ofiar: Ignacy Kokoczyński ur w Łodzi w 1881 roku?

 • Grażyna Nawrocka


  Styczeń 31, 2017

  Nie mogę znalesc informacji o moim dziadku Głydżie Stanisławie zginoł w obozie w Oświęcimie w 1944r

  • Kasia


   Luty 5, 2017

   Pani Grażyno, czy udało się w końcu?

 • Kasia


  Luty 5, 2017

  Pani Ewo, czy nie chciałaby Pani podzielić się z nami historią swojego Wuja, którą opublikujemy na blogu? Czy ktoś z Państwa chciałby podzielić się historią odnalezionego krewnego. Proszę o przesyłanie historii na katarzyna@myheritage.com. Pozdrawiam Państwa serdecznie, Katarzyna

 • beata


  Luty 14, 2017

  Nie mogę znaleźć informacji o bracie mojej babci 🙁

 • Maria


  Listopad 6, 2017

  Mój Tatuś miał nr obozowy 150500 i też nie mogę znaleść w bazie więżniów Proszę podać jak mam szukać

 • paulina


  Styczeń 30, 2018

  Poszukuje osób z rodziny (zamordowanych w Oświęcimiu) rodzina Szewczyków. Mieli sklep w Krakowie, ratowali żydów.

 • Dorota


  Styczeń 30, 2018

  Trafiłam na książkę Edmunda Polaka pt. „Kim jesteś,Basiu?”. Autor podjął się dziennikarskiego śledztwa, które miało pomóc Basi w odnalezieniu biologicznej rodziny. Będąc maleńkim dzieckiem przebywała w obozie w Auschwitz. Na jej nóżce wytatuowano nr obozowy. I ten numer stał się dla autora punktem zaczepienia w poszukiwaniach. Czas akcji to rok 1965. Mamy rok 2018. W książce przytoczonych jest wiele faktów popartych dokumentami oraz relacjami naocznych świadków dotyczących przybywających transportów i konkretnych ludzi z przypisanym im numerem obozowym. Korzystając z narzędzia, jakim jest internet z ciekawości chciałam skonfrontować postaci występujące w książce w wyszukiwarce więźniów na stroniee Muzeum Auschwitz. I tu było moje ogromne zdziwienie. Zupełnie inne nazwiska, płeć oraz daty przybycia transportu miały bohaterki książki Pana Polaka,a zupełnie inne dane są wprowadzone w bazie danych na stronie Muzeum. Co o tym myśleć? Książka sprawia wrażenie wiarygodne, są podane źródła, dzięki którym autor próbował rozwikłać zagadkę losów Basi. Basia jest osobą autentyczną. Z drugiej strony Muzeum ma najpewniejsze dane i trudno mi podważyć ich autentyczność. Nurtujące mnie pytanie brzmi: w jaki sposób można skonfrontować fakty podane w książce i dane występujące w wyszukiwarce muzealne? Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

 • Ewa


  Luty 11, 2018

  Dzień dobry .Nazywam się Ewa Tonderys mam problem z odnalezieniem więźnia obozowego numerów nie pamiętam nazywał się Józef Tonderys pochodził z Przyszowa region Nisko/Stalowa Wola.Chciałbym się podzielić tą goszką prawdą z moimi dziećmi rozwikłać trudną zagadkę chistoryczną.