Jirōemon Kimura nowym najstarszym człowiekiem na świecie…

Komentarze0

Jirōemon Kimura został uznany za najstarszą osobę na świecie zaledwie 3 tygodnie temu po śmierci Waltera Breuninga. Walter Breuning został hospitalizowany na początku kwietnia 2011 roku. Zmarł z przyczyn naturalnych w szpitalu w Great Falls 14 kwietnia 2011 roku. Jego następca jest również najstarszym mężczyzną w Japonii od śmierci Tomoji Tanabe oraz ostatnim znanym mężczyzną urodzonym przed 1900 rokiem.

Jirōemon Kimura, 19 kwietnia 1897 r. w Kyōtango


Kimura pracował w urzędzie pocztowym przez ponad 40 lat. Gdy przeszedł na emeryturę zajął się rolnictwem. Jako rolnik pracował do ukończenia 90 lat. Doczekał się siedmiorga dzieci, z których pięcioro wciąż żyje, 15 wnuków, 25 prawnuków i 11 pra-prawnuków.

Obecnie mieszka z 82-letnią wdową po swoim najstarszym synu i 58-letnią wdową po wnuku. Prowadzi świadome i aktywne życie. Wstaje wcześnie rano, czyta gazety przy użyciu szkła powiększającego i rozmawia ze znajomymi. Ogląda także debaty parlamentarne w telewizji. Uważa, że optymizm i małe porcje jedzenia to klucz do długiego i zdrowego życia.

Sędziwy Japończyk obecnie większość dnia spędza w łóżku, ale jest w stanie chodzić przy pomocy chodzika. Jada trzy posiłki dziennie. W dniu swych 113. urodzin powiedział, że zamierza dożyć 120 lat. Natomiast, w dniu 114. urodzin zapytany o receptę na długowieczność, odrzekł: ,,Pewnie to sprawa niezbadanych sił natury”.

Ciekawostki:

Na światowej liście długowieczności pierwsze miejsce od wielu lat należy do Japonek, jednak, co ciekawe, Japończycy plasują się w tym rankingu dopiero na czwartym miejscu. Znacznie dłużej od nich żyją Islandczycy. Średnio osiągają nawet 84,3 lata. Na drugim miejscu znaleźli się mężczyźni z Hongkongu i Szwajcarii, a na trzecim – Francuzi.

Jak wynika z wiosennego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, o wysokiej średniej wieku nie można raczej mówić w Afryce i Afganistanie. Mężczyzna w Sierra Leone statystycznie żyje 39 lat. W Afganistanie mężczyźni umierają w 41. roku życia, a kobiety w 42. Jeśli chodzi o Europę, najdłużej żyjące kobiety odnajdziemy we Francji, a mężczyzn w Szwecji.

źródło: wikipedia, zdjęcie: lamediarueda.blogspot.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony