Czy znaleziony szkielet może być starszy niż słynny „człowiek lodu” – Oetzi?

Komentarze0

Już dwa razy wspominaliśmy o Oetzim, człowieku z lodu na naszym Blogu. Wstęp na temat „człowieka z lodu” i jego historii możecie przeczytać tutaj. Natomiast na temat wystawy o Oetzim, w której wzięliśmy udział w małym miasteczku Attendorn w Niemczech możecie przeczytać tutaj.

Zdjęcie (czasy Oetzi'ego - Oetzi zmarł ok. 3300 lat p.n.e.) zostało wykonanie na wystawie Oetzi'ego w Muzeum Attendorn

Dzisiaj mamy dla Was kolejna sensację! A mianowicie włoscy archeolodzy znaleźli na północy Włoch, podczas prac nad rozbudową przedszkola, świetnie zachowany szkielet kobiety, która żyła prawdopodobnie 5 tys. lat temu. Naukowcy podkreślają wagę znaleziska, wskazując, że szkielet może być nawet starszy niż wspomniany przez Nas już wcześniej również na Blogu „człowiek z lodu” Oetzi, który został znaleziony w 1991 roku w Południowym Tyrolu.

Tym razem odkrycia dokonano w małej wiosce Introd w regionie Valle d’Aosta, niedaleko granicy z Francją i Szwajcarią, przy pracach nad rozbudową miejscowego przedszkola. Badacze jeszcze nie nadali imienia starożytnej kobiecie, jednak od razy ochrzcili ją „Panią z Introd”. O wymyślenie imienia poprosili miejscowych uczniów.

Znaleziony szkielet liczy najprawdopodobniej ok. 5 tys. lat. Kobieta żyła więc w epoce, kiedy w Egipcie pojawiła się pierwsza dynastia, a w Mezopotamii powstały pierwsze miasta-państwa. Znalezione szczątki zostały odesłane do laboratorium, gdzie w ciągu najbliższych kilku dni zostaną poddane badaniom, które mają ustalić dokładny wiek „Pani z Introd” i przyczynę jej śmierci. Poinformujemy Was o finale tej historii…

źródło: onet.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony