DNA ziemniaka?

Komentarze

Międzynarodowy zespół naukowców ustalił kompletną sekwencję DNA ziemniaka. Naukowcy Instytutu Jamesa Huttona w Dundee, odkryli, w jaki sposób połączone są ze sobą wszystkie geny rośliny.

Dla rolników odkrycie oznacza szansę na efektywniejsze zbiory w przyszłości. Każdy z genów odpowiada za różne aspekty funkcjonowania organizmu, wpływając na jego rozwój. Nawet mała ingerencja w sekwencję może spowodować duże zmiany. Specjaliści przewidują, że dzięki odkryciu kompletnego DNA, już za dziesięć lat będzie możliwe wyhodowanie zdrowszych odmian ziemniaka. Będą one bardziej odporne zarówno na choroby, jak i nawozy.


Pomysł, by ustalić szczegółową budowę wszystkich genów ziemniaka, zrodził się 4,5 roku temu na Uniwersytecie Badawczym w Wageningen w Holandii. Wkrótce potem powstało międzynarodowe Konsorcjum „The Potato Genome Sequencing Consortium”, w skład którego weszli m.in. specjaliści z Polski. Oprócz Holendrów i Polaków w pracach wzięli udział także naukowcy z USA, Wlk. Brytanii, Chin, Argentyny, Peru, Rosji, Nowej Zelandii, Danii, Włoch, Chile i Indii.

Ogromne zainteresowanie badaczy z różnych stron świata to najlepszy dowód na to, jak ważną ekonomicznie rośliną jest ziemniak. Ziemniaki należą do najpopularniejszych roślin uprawnych na świecie. Zajmują pod tym względem trzecie miejsce. Jego produkcja w roku 2009 osiągnęła 330 mln ton. Największym producentem są Chiny, Polska z 10,5 mln ton zajmuje po Indiach, Rosji, USA, Niemczech i Ukrainie siódmą pozycję. Nic więc dziwnego, że Polacy naukowcy chcieli uczestniczyć w pracach nad genomem ziemniaka.

Hmm…pod jaka postacią najbardziej lubicie ziemniaki? Może frytki, a może ziemniaki z koprem, albo placki ziemniaczane? Tym, co jeszcze nie próbowali polecamy słodkie ziemniaki z cynamonem – pycha! 🙂

źródło: tvp.info, wyborcza.pl, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony