Irlandzkie korzenie niedźwiedzi polarnych

Komentarze0

Niedźwiedzie polarne, czy brunatne? Jak to się wszystko zaczęło? Według ostatniego odkrycia grupy naukowców, samica niedźwiedzia, której potomkami są wszystkie obecnie żyjące niedźwiedzie polarne, była niedźwiedziem brunatnym i żyła w okolicach obecnej Irlandii około 20-50 tysięcy lat temu!

Naukowcy z Pennsylvania State University informują, że zmiany klimatyczne, które miały wpływ na pokrywę lodową na północnym Atlantyku, prawdopodobnie prowadziły do zmian okresów wzrostów i spadków liczby niedźwiedzi. Wówczas musiało mieć miejsce także krzyżowanie się różnych gatunków. Skutkiem tego było, że w mitochondrialnym DNA obecnych niedźwiedzi polarnych znajdujemy DNA niedźwiedzia brunatnego.

Niedźwiedzie polarne i brunatne bardzo się od siebie różnią rozmiarami ciała, skórą, kolorem, typem futra, uzębieniem i bardzo wieloma innymi cechami. Niedźwiedzie polarne to bardzo wyspecjalizowane zwierzęta i świetni pływacy, gdy tymczasem niedźwiedzie brunatne to stworzenia typowo lądowe, lubiące lasy i góry.

Badacze udowodnili, iż mimo tak znaczących różnic od czasu do czasu w ciągu ostatnich 100 000 lat te dwa gatunki się krzyżowały. A od dłuższego już czasu wiadomo, że u niedźwiedzi polarnych występuje mitochondrialne DNA niedźwiedzia brunatnego. Teraz odkryto, kiedy zadomowiło się ono na dobre w genomie.

Według pierwszych badań jakie przeprowadzono już dużo wcześniej sugerowano, że samica niedźwiedzia brunatnego, której DNA znajdujemy u współczesnych niedźwiedzi polarnych, żyła 14 000 lat temu w okolicach wysp Admiralicji, Cziczagowa i Baranowa w pobliżu Alaski. Obecnie naukowcy znaleźli dowody na znacznie wcześniejsze krzyżówki.

Badacze zbadali DNA 242 niedźwiedzi polarnych i niedźwiedzi brunatnych, co pozwoliło im cofnąć się w czasie o 120 000 lat i sprawdzić rozkład genetyczny dopasowując go do różnych obszarów. Dzięki temu odkryto, że mitochondrialne DNA trafiło na stałe do genomu niedźwiedzia polarnego w okolicach Irlandii i że mogło to mieć miejsce nawet 50 tysięcy lat temu. Udowodniono również, że populacja niedźwiedzi brunatnych, z którego pochodzi wspomniane DNA, wyginęła około 9000 lat temu.

źródło: kopalniawiedzy.pl, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony