Czy faktyczne nerwowe osoby żyją krócej?

Komentarze0

Na świecie istnieje wiele teorii osobowości jak np. teoria freudowska, która w procesie kształtowania osobowości kładzie nacisk na doświadczenie zdobyte w dzieciństwie, popędy biologiczne oraz stosunki z rodzicami. Jednakże ostatnio największą popularność zdobyła tzw. Wielka Piątka Paula T. Costy i Roberta McCrae: neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność. Naukowcy twierdzą, ten podział na dwubiegunowe wymiary jest najpełniejszy. Można go rozbić na poszczególne cechy, ale wszystkie da się ostatecznie sprowadzić do wymienionych wyżej czynników.

A jaka osobowość jest zdrowa? Naukowcy zastanawiają się już nad tym od wielu lat. Nie tak dawno psycholodzy doszli do wniosku, że przynajmniej dwa wymiary Wielkiej Piątki bezpośrednio wpływają na dobrostan fizyczny i długowieczność. Są to sumienność oraz neurotyzm. Nasz stan zdrowia zależy od zmian tych czynników w czasie.

Osoby neurotyczne nie radzą sobie dobrze ze stresem. Cechuje ich negatywne myślenie, łatwo się poddają, są niespokojni i mają zmienne nastroje. Pracownicy, Uniwersytetu Purdue, postanowili sprawdzić, czy tego typu dziedziczny negatywizm faktycznie, co wykazało wiele wcześniejszych badań, zwiększa śmiertelność.

Naukowcy wykorzystali zestandaryzowaną skalę neurotyzmu i przez ponad 12 lat podążali śladem prawie 2000 ochotników. Zauważyli, jak neurotyczni byli na początku eksperymentu i sprawdzał, czy z upływem czasu stają się mniej lub bardziej stabilni emocjonalnie. Wyniki okazały się przesądzone, czyli, że nasilenie neurotyzmu oznacza krótsze życie. Żadna z neurotycznych osób nie zdążyła się należycie zestarzeć. Stawali się coraz bardziej zestresowani, przygnębieni i zmartwieni. Pocieszający jest jednak fakt, iż jeśli badani potrafili się w jakiś sposób uspokajać, żyli tak samo długo, jak inni, którzy byli stabilni emocjonalnie.

A co Wy o tym sądzicie? Zgadzacie się z powyższymi opiniami i badaniami?

źródło: kopalniawiedzy.pl, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony