Długowieczność dzięki spędzaniu czasu na drzewie?

Komentarze0

Czy spodziewaliście się, iż spędzanie większości życia na drzewie może wydłużać życie? O tak, ale chodzi nam tutaj nie o ludzi, a o zwierzęta! Do takiego wniosku dochodzą badacze z Uniwersytetu Illinois, którzy przeanalizowali znaczną liczbę gatunków ssaków i ustalili, że zwierzęta, których tryb życia wiąże się z przebywaniem na drzewach, żyją znacznie dłużej od gatunków żyjących na ziemi.

Według nowoczesnej teorii ewolucji zwierzęta odizolowane od zagrożenia ze strony drapieżników żyją dłużej od tych, które w swoim życiu muszą uciekać przed prześladowcami. Co jest jednak ciekawe, zależność ta dotyczy nie tylko realnego czasu życia, który w skali populacji znacząco spada po zabiciu młodego osobnika, lecz także czasu maksymalnego, determinowanego przez czynniki genetyczne charakterystyczne dla określonego gatunku.

Naukowcy opierają swoją hipotezę na badaniu 776 gatunków należących do różnych grup ssaków. Biorąc pod uwagę rozmiary ciała poszczególnych zwierząt okazało się, że gatunki, których tryb życia jest ściśle związany z przebywaniem na drzewach, są poddane mniejszej presji ze strony drapieżników, dzięki czemu znacznie wolniej się starzeją i żyją dłużej od tych, które spędzają swoje życie na powierzchni ziemi. Jak widzimy dużą rolę odgrywa tutaj po prostu bezpieczeństwo i podatność na stres.

Przeprowadzone badania naukowcy ilustrują dość jaskrawym przypadkiem kinkażu, ssaka nadrzewnego z rodziny szopowatych. Mino, że zwierzę to jest aż 40-krotnie mniejsze od tygrysa, przeważnie żyje ono dłużej od niego. Taka wyraźna dysproporcja jest pozornie sprzeczna z klasyczną wiedzą z zakresu ekologii, lecz uwzględnienie trybu życia kinkażu doskonale wyjaśnia zaobserwowane zjawisko.

źródło: kopalniawiedzy.pl, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony