Znaleziono nowy gatunek ptaka!

Komentarze1

Wspominaliśmy wczoraj na stronie fanów na Facebooku, podając linka do artykułu opisującego znalezisko nowego gatuneku małp w Brazylii. Dzisiaj chcemy Wam opisać bliżej kolejne odkrycie! A mianowicie po raz pierwszy od prawie 40 lat w Stanach Zjednoczonych zidentyfikowano nowy gatunek ptaka. Ornitolodzy oparli się na egzemplarzu znalezionym w 1963 r. na Midway. Nowemu, bardzo rzadkiemu, gatunkowi ptaka morskiego burzyka nadano łacińską nazwę Puffinus bryani.

Najpierw specjaliści zwrócili uwagę na różnice w wymiarach i wyglądzie, potem genetycy przeprowadzili analizę DNA i potwierdzili, że mamy do czynienia z całkowicie nowym gatunkiem. Większość z ok. 10 tys. gatunków ptaków opisano przed rokiem 1900. Potem zdarzało się to dużo rzadziej. Gros nowych gatunków ptaków skatalogowanych od połowy XX w. znaleziono w odległych lasach deszczowych i mgielnych, głównie Ameryki Południowej i południowego wschodu Azji.

Puffinus bryani to pierwszy nowy gatunek na terenie USA i Hawajów, opisany od czasów hawajki czarnolicej, oryginalna nazwa Melamprosops phaeosoma w 1974 roku. Znaleziony ptak jest najmniejszym znanym burzykiem. Ma niebieskie nogi, niebiesko-szary lub czarny dziób i czarno-białe pióra. Egzemplarz, o którym wspominano na początku, znaleziono w norze na terenie kolonii petreli w 1963 r. Ostatnio naukowcy zajęli się badaniem tego okazu i stwierdzili, że jest zbyt drobny jak i różni się w wyglądzie, by mógł to być burzyk mały, czyli Puffinus assimilis.

Puffinus bryani jest bardzo różny genetycznie od innych przedstawicieli rodzaju Puffinus. Jego dalekim krewnym jest burzyk brązoworzytny. W oparciu o dane genetyczne naukowcy stwierdzili, że Puffinus bryani musiał się oddzielić w toku ewolucji od innych burzyków ponad 2 mln lat temu. Na razie nie wiadomo, gdzie znajdują się lęgowiska nowo opisanego gatunku i czy w ogóle istnieje.

źródło: kopalniawiedzy.pl, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Malika


    Grudzień 22, 2012

    Mar03Megan Hi Jo,My favourite ecooturism activity is in Kona on the Big Island of Hawaii. A lot of the dive companies offer a night dive to see the manta rays.You sit on the bottom of a bay and shine torches upwards, the light attracts the plankton and the manta rays come to feed on the plankton. They swoop right over your head (touching is not allowed), amazing stuff. The dive masters are very knowledgeable about all of the local marine life and give a great briefing about the manta ray before the dive. You can even snorkel and watch from above if you don’t have a scuba ticket.MeganPS I’m going to the Exploratorium for the first time next month, very excited!