Ankieta: Jaki masz kolor oczu?

Komentarze0

Czy zastanawialiście się skąd się bierze dany kolor oczu? I dlaczego mamy taki a nie inny? Kiedyś wspominaliśmy Wam o genach wypływających na kolor oczu. Poniżej zobaczcie klasyfikacje koloru oczu!

U ludzi, brązowe oczy zawierają duże ilości eumelaniny w podścielisku tęczówki, co służy pochłanianiu światła, szczególnie o krótszej długości fal. Bardzo ciemnobrązowe tęczówki mogą wydawać się być czarne. Brązowy jest kolorem dominującym i u wielu populacji jest jedynym obecnym kolorem tęczówki.

Piwne oczy są skutkiem połączenia Rozpraszania Rayleigha i średniej ilości melaniny w przedgranicznej warstwie tęczówki. Wiele badań używających trzystopniowej skali oznaczyło „piwny” jako kolor pomiędzy brązowym a ciemnobrązowym. To może czasami dawać wielokolorową tęczówkę, np. oko, które jest brązowe blisko źrenicy, a ciemnoszare lub bursztynowe na zewnętrznych partiach źrenicy, kiedy jest otwarte na światło słoneczne. Oczy piwne są najczęściej spotykane z włosami brązowymi. Czasami są trudności w zdefiniowaniu „piwnego” koloru oczu, ponieważ często wydaje się być synonimem dla brązowego, a innymi razy – dla zielonego.

Zielone oczy są wynikiem obecności małej lub umiarkowanej ilości melaniny, co jawi się pod lampą szczelinową jako niebieskie oko z małymi kropkami koloru piwnego, rozprowadzonymi na przodzie. Niebieski i piwny razem dają zielony, nie ma jednak zielonego pigmentu. Jeśli ilość pigmentu nieco wzrośnie, może on przykryć niebieski. Jeśli pigment przykryje niebieski całkowicie, oko może stać się piwne. Zielone oczy są mało rozpowszechnione, ale najczęściej spotykane są u Europejczyków, szczególnie w Irlandii i Europie Północnej. Spośród Amerykanów o europejskim pochodzeniu, zielone oczy są najczęściej spotykane wśród tych o germańskim i celtyckim pochodzeniu, około 16%.

Niebieskie oczy pojawiły się z czasem, przez tysiąclecia przystosowywania się do zimniejszego klimatu. Na początku 2008 duńscy naukowcy odnaleźli nowy trop, mogący wyjaśnić genezę niebieskich oczu. Opierając się na długich badaniach prowadzonych wśród społeczności Danii, Jordanii i Turcji doszli do wniosku, że niebieska barwa oczu pojawiła się wskutek mutacji. Tę samą konkluzję wysnuł australijski naukowiec Richard Sturm z Uniwersytetu Queensland w Brisbane. Według nich mutacja miała miejsce ok. 10 000 lat temu. Jej rozprzestrzenienie się nastąpić miało wraz z wędrówką na północ, zaś wcześniej jedyną barwą była brązowa. Pojawienie się mutacji u jednego osobnika rodzi domysł naukowców, że współcześni ludzie mający niebieskie oczy wywodzą się od wspólnego przodka. Jest ich około 8% na świecie.

Szare oczy zawierają najmniej melaniny spośród wszystkich kolorów oczu. Szare oczy często wydają się ciemniejszymi niż niebieskie, jednakże w rzeczywistości są najjaśniejszym kolorem oczu, gdyż zawierają najmniej ciemnego barwnika. Przykładem szarych oczu, które są jaśniejsze może być albinizm. OCA1A jest najbardziej kompletną formą albinizmu, a w tej grupie większość ma szare oczy.

Zapraszamy do udziału w ankiecie! Pytanie: „Jaki masz kolor oczu?”


źródło i zdjęcie: Wikipedia

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony