Międzynarodowe gwiazdy z polskimi korzeniami (część 2)

Komentarze0

Przeszło ponad rok temu wspominaliśmy na Blogu takie gwizdy jak: Natalie Portman, Jane Krakowski, Scarlett Johansson czy też Gwyneth Paltrow, które mają polskich przodków! Dzisiaj chcemy kontynuować i przedstawimy Wam kolejne sławne sylwetki gwiazd o polskich korzeniach! Jeśli zapomnieliśmy jeszcze o kimś – to prosimy o notatkę w komentarzach!

Leelee Sobieski. Do polskich przodków przyznaje się  Leelee Sobieski – amerykańska aktorka. Jak sama twierdzi, przez swego ojca Jean Sobieskiego, jest spokrewniona z królem Polski Janem III Sobieskim, który według niej był „ostatnim królem”. W jednym wywiadzie nazywa go nawet swoim „prapraprapraprapra-wujkiem”.

Leelee Sobieski


Eli Wallach to żyjąca ikona kina. W ciągu swojej ponad 50-letniej kariery grał u boku takich sław, jak Gable, McQueen, Monroe, Pacino czy O’Toole, żeby wymienić tylko kilka nazwisk. Okazuje się, że odtwórca roli Tuco Benedicto w „Dobry, zły i brzydki” również ma polskie korzenie. Eli przyszedł na świat w 1915 roku, w nowojorskim Brooklynie. Jego rodzice byli Żydami, którzy wyemigrowali z Polski. W zeszłym roku mogliście mieć przyjemność zobaczenia go w sequelu „Wall Street” oraz „Autorze widmo” Romana Polańskiego.

Paul Wesley – brzmi obco? Jednakże, niech was nie zmylą anglojęzyczne imię i nazwisko. Ten 29-letni aktor naprawdę nazywa się… Paweł Tomasz Wasilewski. Rodzice aktora, Agnieszka i Tomasz są Polakami, a ich syn przyszedł na świat w stanie New Jersey. Ostatnio Paul Wesley zdobył sporą popularność dzięki roli w serialu „Pamiętniki wampirów”, gdzie wcielił się w postać Stefana Salvatore. Jednak nie był to jego ekranowy debiut – przed kamerą wystąpił po raz pierwszy w 1999 roku w serialu „Another World”. Do tej pory zagrał w 10 filmach m.in. w „Raporcie mniejszości” i 26 serialach telewizyjnych.

Alan Tudyk – polska domieszka krwi płynie również w jego żyłach. Aktor przyszedł na świat w 1971 roku w El Paso, w stanie Texas. Polscy widzowie mogli zobaczyć go ostatnio w kasowym przeboju Michaela Baya, „Transformers 3”, jednak Tudyk zdobył rozgłos znacznie wcześniej. Artysta wystąpił w kultowym serialu „Firefly”, który był nadawany w latach 2002-2003 i jest uznawany za jedno z największych osiągnięć telewizyjnego science fiction.

Paulina Olszynski to młoda, utalentowana i ambitna. Ta urocza dziewczyna nie skończyła jeszcze 20 lat, a już udało jej się wystąpić w filmie niekwestionowanej hollywoodzkiej legendy. Okazuje się, że Paulina Olszynski ma więcej wspólnego z Polską niż można byłoby się spodziewać. Artystka urodziła się w Stanach Zjednoczonych, a większość życia spędziła w Chicago. Mimo to aktorka świetnie mówi nienaganną polszczyzną. Co więcej podkreśla, że jest bardzo dumna ze swoich korzeni i nigdy nie zapomniała skąd się wywodzi! Przełom w jej karierze nastąpił, kiedy aktorce zaproponowano udział w horrorze Wesa Cravena, reżysera, który jest niekwestionowaną legendą gatunku. To właśnie on jest odpowiedzialny za narodziny współczesnej ikony kina grozy – Freddy’ego Kruegera!

Jerry O’Connell ten aktor jest kojarzony głównie z rolą Quinna Mallory’ego z serialu telewizyjnego „Sliders: Piąty wymiar”. Jeremiah O’Connell urodził się 17 lutego 1974 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Przyszedł na świat jako syn Lindy i Michaela O’Connellów. Jego dziadek Charles S. Witkowski był wpływowym politykiem. Jerry posiada korzenie irlandzko-polskie.

Katarzyna Wołejnio. Jako jedyna Polka zagrała w mega produkcji „Conan 3D”, która w sierpniu weszła na ekrany polskich kin. Katarzyna Wołejnio, bo o niej mowa, małymi kroczkami robi karierę w Hollywood i gra u boku największych sław, takich jak Al Pacino, Robert De Niro czy Nicole Kidman.Urodziła się w Nysie, a do Stanów wyjechała 12 lat temu, po ukończeniu studiów ekonomicznych w Warszawie. Jak sama mówi, marzenia pchały ją w świat. Przełomem w karierze aktorki może okazać rola w nadchodzącym „Pretty thing”, gdzie gra główną rolę.

Jesse Eisenberg ten 28-letni aktor zasłynął rolą w filmie „Social Network”, w którym wcielił się w założyciela portalu społecznościowego Facebook, Marka Zuckerberga. Okazuje się, że Jesse Eisenberg również należy do klubu hollywoodzkich gwiazd z polskimi korzeniami. Jego rodzice kilkadziesiąt lat temu wyemigrowali do USA ze Szczecina. Matka, Amy, była klownem cyrkowym, a ojciec – Barry Eisenberg – właścicielem szpitala.

Harvey Keitel, amerykański aktor urodzony w Nowym Jorku. Pochodzi z rodziny żydowskich emigrantów z Polski.Harvey dorastał w środowisku emigrantów, głównie z Włoch i Irlandii. W wieku 16 lat wstąpił do piechoty morskiej, w której służbę zakończył po trzech latach. Po służbie uczył się aktorstwa teatralnego na kursach Franka Corsaro, Stelli Adler i L. Streasberga.

Lauren Bacall, amerykańska aktorka, wielka gwiazda złotego okresu kina, urodziła się 1924 w Nowym Jorku. Jej rodzice byli żydowskimi emigrantami, pochodzącymi m.in. z Polski. Jej nazwisko sceniczne, to nieco zmieniona wersja panieńskiego nazwiska matki – Bacal. Jej ojciec był sprzedawcą, a matka sekretarką. Kiedy miała 5 lat, rodzice rozwiedli się. Do filmu trafiła w 1944 roku, dostała rolę w filmie ‚Mieć i nie mieć’, gdzie wcieliła się w postać Marie Browning. W obrazie tym partnerowała Humphrey’owi Bogartowi. W 1945 roku poślubiła tego starszego o dwadzieścia pięć lat aktora. Mieli dwoje dzieci.

Paweł Szajda urodził się i wychowywał w Farmington w Connecticut. Jego rodzice są emigrantami z Polski. Ma trzech braci i siostrę. On i jego rodzeństwo w dzieciństwie brali lekcje języka polskiego. Paweł był swego czasu polskim skautem (harcerzem). Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Zadebiutował w 2003 roku w filmie „Pod słońcem Toskanii” w reżyserii Audrey Wells, gdzie zagrał rolę Pawła, polskiego emigranta. W 2009 roku wcielił się w postać Bogusia, jedną z głównych ról w filmie „Tatarak” Andrzeja Wajdy.

źródło: wp.pl, zdjęcie: Wikipedia.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony