Czy słyszeliście o Projekcie Genograficznym?

Czy słyszeliście o Projekcie Genograficznym?

Komentarze0

Ludzie żyją niemalże w każdym zakątku świata. Jak tam dotarliśmy? Skąd pochodzimy? I dlaczego wyglądamy tak różnie? W 2005 roku IBM i National Geographic zaangażowały się w Projekt Genograficzny, aby znaleźć odpowiedź na te fundamentalne pytania. Zaplanowane na 5 lat działania zostały wydłużone do końca 2011 roku (czyli rozwiązania możemy spodziewać się już wkrótce!) i są prowadzone są na podstawie największego zbioru próbek DNA, aby pokazać, jak zasiedlana była Ziemia.

Kliknij na obrazek, aby zobaczyć filmik (napisy są w języku polskim).


Projekt Genograficzny jest pomysłem Doktora Spencera Wellsa, pioniera w używaniu próbek DNA do odszyfrowywania wędrówek i migracji ludów. Wraz z doktorem Wellsem w prace badawcze nad projektem ze strony IBM zaangażowani są naukowcy z Computational Biology Center, jednej z czołowych placówek badawczych działającej w ramach organizacji IBM Research i zrzeszającej ponad 3.000 naukowców i inżynierów z 8 laboratoriów w 6 krajach.

Po zgromadzeniu materiału genetycznego międzynarodowe grono uczonych oraz badaczy z IBM, którym przewodzi dr Spencer Wells, przeanalizuje wyniki i sporządzi raport – mapę ludzkich wędrówek i drzewo genealogiczne współczesnego człowieka.

Stworzony dzięki Projektowi Genograficznemu bank danych będzie jednym z największych zbiorów informacji genetycznych o człowieku, jaki kiedykolwiek powstał: niezwykłym zasobem pomocnym genetykom, historykom i antropologom. Informacje genetyczne otrzymane przy pomocy najnowocześniejszych technik laboratoryjnych i komputerowych analiz DNA, pozwolą odtworzyć historyczne ścieżki łączące ludzi mimo fizycznych i geograficznych różnic między nimi.

Zespół Projektu Genograficznego może przeprowadzić badania dzięki zaangażowaniu ochotników z całego świata. Każda osoba, która zakupi zestaw (wspomnieliśmy o tym kilka miesięcy temu na Blogu), będzie mogła anonimowo i bezboleśnie przekazać próbkę swojego materiału do Projektu Genograficznego. Przekazana próbka zostanie przetestowana pod kątem kilkunastu markerów genetycznych (o charakterze niemedycznym) i nie będzie wykorzystywana do celów innych niż badania antropogenetyczne. Wyniki badania próbki są udostępniane za pośrednictwem mechanizmu bezpiecznego logowania, w którym wymagane jest podanie unikalnego numeru identyfikacyjnego Genographic przekazanego uczestnikowi razem z zestawem.

źródło: ibm.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony