Kolejna rekordowa liczba stulatków?

Komentarze0

Przed 2 tygodniami wspominaliśmy Wam, że we Włoszech mieszka rekordowa liczba stulatków. Tym czasem okazuje się, że nie tylko udało się potwierdzić takie doniesienia w samych Włoszech, ale także w Wielkiej Brytanii. Z roku na rok więcej osób niż kiedykolwiek przedtem dożywa wieku 100 lat, tak też wynika z oficjalnych brytyjskich danych. Zgodnie z danymi brytyjskiego biura statystycznego „Office for National Statistics” w 2010 roku w kraju żyło 12.640 osób, którym udało się osiągnąć co najmniej 100 lat. Czyżby kolejny rekord?

Według analiz od 1980 roku w Wielkiej Brytanii nastąpił pięciokrotny wzrost liczby osób w wieku 100 lat. Tylko 2500 obywateli było stulatkami w tym samym roku, wynika z danych brytyjskiego biura statystycznego.

Badacze odkryli, że poziom długości życia również osiągnął rekordowy wynik. Dla mężczyzn średnia długość życia w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 78,1 lat, podczas gdy przeciętna kobieta żyje na wyspach 82,1 lat.

Eksperci sądzą, że poprawa opieki medycznej i sposobu odżywiania się to kluczowe powody, dla których znacznie większa liczba osób dożywa dziś 100 lat.

W Wielkiej Brytanii żyje coraz więcej stulatków, jest powodem do prawdziwego świętowania. Zwiększenie średniej długości życia jest jednym z największych sukcesów tamtejszego społeczeństwa. Badacze twierdzą, że to pokazuje, jak daleko i szybko tamtejsze starzejące się społeczeństwo ewoluuje, odzwierciedla również prawdziwą wartość postępu medycyny.

W najbliższych latach większość krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, odnotuje znaczące zmiany w strukturze demograficznej populacji. Prognoza demograficzna Eurostatu wskazuje, że do 2050 r. liczba osób w wieku emerytalnym, czyli powyżej 65 lat w krajach UE wzrośnie aż o 70 proc. Natomiast liczba osób w wieku produkcyjnym 15-64 lat spadnie o 12 proc. W rezultacie, o ile obecnie na jednego emeryta przypadają przeciętnie cztery osoby w wieku produkcyjnym, to w 2050 r. będą ich tylko dwie.

źródło: senior.pl, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony