Naukowcy badają DNA jednej z najstarszych kobiet na świecie

Naukowcy badają DNA jednej z najstarszych kobiet na świecie

Komentarze0

Czy w ludzkim DNA istnieją geny odpowiedzialne za długość życia? Zapewne wielu z Was zadawało sobie to właśnie pytanie…

Holenderscy uczeni zsekwencjonowali DNA kobiety, która żyła 115 lat i nie wykazywała żadnych objawów demencji, swoje dotychczasowe badania zaprezentowali podczas konferencji American Society of Human Genetics w Montrealu ujawniono szczegóły badań.


Nie wiadomo kim była kobieta, znana jest pod pseudonimem W115. Wiadomo jedynie, że była najdłużej żyjącą osobą w czasach, w których żyła, a jej mózg był w tak dobrym stanie, jak u człowieka o kilkadziesiąt lat młodszego. Naukowcy mają zatem nadzieję, że poznanie jej materiału genetycznego pozwoli wykryć geny chroniące przed demencją.

Genom kobiety zidentyfikowano 10 lat po tym, jak uczeni zsekwencjonowali DNA pierwszego człowieka. Było to możliwe, ponieważ kobieta przed śmiercią ofiarowała swe ciało oraz mózg do badań naukowych. Badaniem genomu zajęli się specjaliści uniwersyteckiego centrum medycznego w Amsterdamie.

Dr Henne Holstege z wydziału genetyki klinicznej poinformowała, że w DNA kobiety znaleziono już nietypowe fragmenty, które mogą wskazywać na geny chroniące przed demencją i innych chorobami wieku starczego.

Uczona w wywiadzie dla BBC powiedziała, że w materiale genetycznym kobiety musi być coś wyjątkowo, gdyż nie wykazywała ona żadnych objawów choroby Alzheimera. Przez wiele lat cieszyła się dobrym zdrowiem, do domu opiekuńczego trafiła dopiero w wieku 105 lat. Gdy w wieku 113 lat poddano ją testom na demencję, jej sprawność umysłowa była na poziomie osoby w wieku 60-75 lat.

Zmarła prawdopodobnie na raka żołądka w wieku 115 lat. Natomiast gdy miała 100 lat, była leczona z powodu raka piersi. Sekcja zwłok nie wykazały żadnych objawów otępienia, ani choroby wieńcowej.

Badania DNA 115-letniej kobiety są obiecujące, ale by ustalić, jakie geny decydują o długowieczności i zachowaniu młodości, trzeba będzie przebadać znacznie więcej stulatków.

źródło: interia.pl, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony