Nowy język w Indiach?

Komentarze1

Dokładnie rok temu lingwiści odkryli nowy język!  Czy słyszeliście o nim? Lingwiści odkryli w niedostępnym regionie na północnym wschodzie Indii język, który był dotąd zupełnie nieznany nauce: język koro.

Koro nie ma własnego pisma i, oczywiście, jest zagrożony wyginięciem, gdyż mówi nim zaledwie około 800-1200 osób, w większości starszych. Jedynie kilkoro użytkowników ma mniej niż 20 lat. Użytkownicy koro żyją wśród przedstawicieli ludu Hruso, jednak ich język ma cechy całkowicie odróżniające go od otaczających i obejmujące własne słownictwo określające liczby czy części ciała oraz inne z zakresu podstawowego użycia. Koro należy do rodziny języków tybetańsko-birmańskich, liczącej około 400 języków i dialektów. Pomimo licznej rodziny, nie jest podobny do żadnego ze znanych narzeczy.

Mimo, że w Indiach mówi się 150 językami tybetańsko-birmańskimi, lingwiści nie znaleźli żadnego, który byłyby podobny do koro. Sytuację komplikuje fakt, że większość z tych narzeczy nie posiada własnego pisma, a zatem nie jest utrwalonych; co więcej, grozi im wyginięcie.Odkrycie nieznanego języka było możliwe dzięki ekspedycji zorganizowanej przez National Geographic w ramach projektu identyfikowania i ochrony światowego dziedzictwa lingwistycznego „The Enduring Voices”.

Koro odkryto w stanie Arunaćal Pradeś, znanym z bogactwa języków i dialektów. Według badaczy „Z ilościowego punktu widzenia koro jest tylko jednym kolejnym językiem dopisywanym do listy 6909 skatalogowanych języków. Koro wnosi dużo więcej do wiedzy lingwistycznej, gdyż język ten otwiera całkowicie nową perspektywę w sferze historycznej, mitologicznej, technologicznej i gramatycznej”.

źródło: polskieradio.pl, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony