Projekt poznania ludzkiego genomu!

Projekt poznania ludzkiego genomu!

Komentarze1

Projekt poznania ludzkiego genomu – Human Genome Project, to jedno z największych naukowych przedsięwzięć na świecie. O wielkości tego projektu świadczy liczba naukowców, która wzięła w nim udział, fundusze, które na niego przeznaczono a także, a może przede wszystkim, znaczenie dla świata i medycyny. Jak również ilość krajów, która dołączyła do projektu: Chiny, Japonia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania oraz USA.

Replikacja DNA fot. Wikipedia

W 1990 roku Departament Energii oraz Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych postanowiły przeznaczyć 3 miliardy dolarów na poznanie pełnej sekwencji genomu człowieka. Program Human Genome Project zakładał osiągnięcie celu w ciągu 15 lat.

Projekt budził ogromne kontrowersje na całym świecie. Przede wszystkim ze względu na lęk przed tym, do czego może posłużyć poznana sekwencja genetyczna człowieka. Pojawiły się etyczne i moralne wątpliwości, czy genom nie zostanie wykorzystany przeciwko człowieczeństwu. Zaraz po poznaniu genomu, kolejnym krokiem mogłoby przecież być klonowanie ludzi, manipulacje genetyczne, tworzenie idealnych jednostek „nadludzi „ i tak dalej… Mimo to, pobudki poznawcze oraz potencjał, jaki to odkrycie wnosi do współczesnej medycyny, zwyciężyły.

Poznanie genomu ludzkiego jest istotne przede wszystkim ze względu na to, że niesie on wszystkie informacje na temat budowy i funkcjonowania organizmu człowieka. Jakiekolwiek nieprawidłowości w sekwencji danego genu, sprawiają, że określony szlak metaboliczny, czy regulacja procesu zachodzącego w komórce, zostają zaburzone, co powoduje ujawnienie się określonej choroby.

Dzięki poznaniu molekularnych podstaw chorób, możliwe będzie opracowanie lepszych metod diagnostycznych, które zapewnią rozpoznanie nie tyle choroby, co genetycznych skłonności, co może znacząco wpłynąć na zakres profilaktyki i obniżyć koszty leczenia.

źródło: odkrywcy.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • admin


    3 kwietnia, 2013

    mozna daty dokladne?