Wydłuż sobie życie grając w golfa?

Komentarze0

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Ale czy grając regularnie w golfa można przedłużyć sobie życie o parę lat? Okazuje się, że tak. Zobaczcie do jakich wniosków doszli norwescy naukowcy.

Badania przeprowadzone przez norweskich naukowców wykazały, że regularna gra w golfa przedłuża życie o kilka lat. Wyliczono, że dzięki aktywności fizycznej obywateli kraj ten oszczędza rocznie 190 miliardów koron na kosztach leczenia.Zdaniem norweskich naukowców regularna aktywność fizyczna w wieku dorosłym i starszym, a zwłaszcza w formie gry w golfa, przedłuża życie o kilka lat.”Gra w golfa jest idealnym zajęciem rekreacyjnym i socjalnym, bo w tej dyscyplinie wiek nie ma większego znaczenia. Człowiek żyjący aktywnie na powietrzu mniej choruje, dzięki czemu koszty leczenia są dla państwowej służby zdrowia o wiele niższe. Według naszych obliczeń, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, łącznie z mniejszą ilością kosztownych w leczeniu chorób psychicznych, oszczędność wynosi 190 miliardów koron rocznie”.

Norwegowie grają w golfa przez cały rok bez względu na pogodę, nawet na śniegu. Na Spitsbergenie rozgrywany jest turniej Svalbard Open, gdzie zawodnicy grają w temperaturze minus 30 stopni czerwonymi piłeczkami. Po każdej rundzie muszą wchodzić do ogrzewanych namiotów na gorący posiłek, a ich bezpieczeństwa pilnują myśliwi odganiający niedźwiedzie polarne.

W kwietniu w norweskiej stolicy Laponii Karasjok rozgrywany jest turniej Snow Golf Open, w który główną nagroda jest renifer. Na życzenie zwycięzcy może być dostarczony bezpłatnie pod wskazany adres żywy lub w formie porcjowanego, zamrożonego mięsa.

Golf jest trzecim największym sportem w Norwegii, po piłce nożnej i nartach, lecz jeszcze zbyt kosztowny dla szerokiej publiczności. Naukowcy twierdzą, że z powodów zdrowotnych powinien uzyskiwać większe dotacje od państwa, które w ten sposób oszczędzi na kosztach leczenia wielu chorób.

Ciekawostka:

Celem gry w golfa jest wrzucenie piłeczki w jak najmniejszej liczbie uderzeń do dołka. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904 ponownie zagości na tej imprezie w roku 2016 w Rio de Janeiro.

źródło: newsweek.pl, zdjęcie:flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony