11 listopada zawdzięczamy naszym przodkom!

11 listopada zawdzięczamy naszym przodkom!

Komentarze0

11 listopada 1918 roku to symboliczna data powrotu Polski na szachownicę polityczną świata. Dokładnie powrotu po 123 latach nieobecności. Dzień ten nasi przodkowie nazwali Świętem Niepodległości. Wyraźmy dumę z dokonań i bohaterstwa naszych przodków.

Spróbujmy świętować ten dzień w wymiarze osobistym. Wyjdźmy z domów, usiądźmy przy wspólnym stole, przypomnijmy sobie tego dnia, jak smakują polskie potrawy. Porozmawiajmy ze sobą i razem zademonstrujmy, że pamiętamy o wielkim, polskim zwycięstwie.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w stolicy zapowiadają się naprawdę hucznie. Rozpoczną się one o godz. 12 przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zaraz po nich Traktem Królewskim przejdzie widowiskowa defilada historyczna. Weźmie w niej udział ponad 300 żołnierzy w umundurowaniu i z uzbrojeniem z lat 1920-45 oraz ułani na 80 koniach. Ulicami przejadą też zabytkowe samochody oraz motocykle.

11 listopada odbędą się następujące imprezy w Warszawie:

Muzeum Niepodległości, al. Solidarności 62, 10.11, godz. 19: przeboje piosenki patriotycznej w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego.

Muzeum Więzienia Pawiak, ul. Dzielna 24/26, 11.11, godz. 12: warta honorowa Dowóztwa Garnizonu Warszawa.

Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79) Sala z Liberatorem, 11.11, godz. 20: „III Koncert Niepodległości” z monodramem Elżbiety Czerwińskiej oraz hymnami i piosenkami patriotycznymi w wykonaniu Oli Turkiewicz, Marka Bałaty i Jana Bogdaniuka z zespołem. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MPW (do 10.11).

Muzeum Historii Polski zaprasza 11 listopada na plac Teatralny na „VI Przystanek Niepodległość”. O godz. 18 zagra Urszula Dudziak.

W godz. 10-18 na pl. Narutowicza na warszawiaków czekać będzie zabytkowy tramwaj, a na dystansie od pl. Teatralnego do Belwederu jeździć będzie zabytkowy autobus – „ogórek”.

A jak w Waszych miejscowościach jest obchodzone Święto 11 listopada? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

PS. Dzisiaj 11.11.11 – zastanawialiście się nad tą magiczną datą? 11.11.11 o 11:11 pomyśl życzenie – to bardzo popularne hasło krążące ostatnio w Internecie. W sieci znaleźć można więcej informacji na temat niezwykłej mocy tej daty. Jak sądzicie czy słusznie?

źródło: se.pl, zdjęcie: spbogdanki.w.interia.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony