Ankieta: Czy Twoi przodkowie wyemigrowali do USA?

Komentarze6

Czy nasi prapradziadowie wyemigrowali przed laty do USA i jak potoczyły się ich losy? Niemal wszędzie padają pytania o polskie nazwiska i miasta. Amerykanie i Australijczycy polskiego pochodzenia szukają nie tylko Nowaków, ale także i Jarachowskich, Falkowskich i wiele więcej. A jak jest u Was, czy wasi przodkowie wyemigrowali do USA? Może nawet nie zdajecie sobie jeszcze sprawy – warto podjąć poszukiwania!

A teraz troszkę historii:

Polacy zaczęli emigrować w większych liczbach do Stanów Zjednoczonych już w XIX wieku, po powstaniach narodowych. Głównie osiedlali się w stanach Nowej Anglii i w stanie Illinois. Kolejne duże fale emigracji z Polski do USA powstawały z powodów zarobkowych (od drugiej połowy XIX wieku aż do 1939 r., potem po roku 1980), z przyczyn politycznych (po II wojnie światowej) i z przyczyn ekonomicznych i politycznych (lata 80 XX wieku). Obecnie w USA mieszka około 10 mln ludzi polskiego pochodzenia! Czy zdajecie sobie sprawę, iż Chicago jest największym poza Polską skupiskiem Polaków i ludności pochodzenia polskiego? Tak, ponad 1,3 mln osób polskiego pochodzenia mieszka właśnie tam.

Według danych spisowych 11% mieszkańców USA urodziło się za granicą, z czego ponad połowa (52,3%) przybyła z Ameryki Łacińskiej, a tylko 14,7% z Europy. Analiza danych Biura statystycznego wykazuje, że 3,3% społeczności USA uważa się za Polaków (9 292 875 osób). Dla porównania: do pochodzenia włoskiego przyznaje się 5,9%, a do irlandzkiego aż 12,2% społeczeństwa. 92,4%, spośród tych, którzy ankiety wypełnili, posiada obywatelstwo amerykańskie.

A tymczasem zapraszamy Was do wzięcia udziału w ankiecie.


źródło: Wikipedia, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Miroslaw


  Listopad 23, 2011

  Wiem, że moi przodkowie są w Kanadzie, Stanach, Brazylii i Urugwaju.

 • Zbigniew Starczewski


  Listopad 23, 2011

  Michalina Starczewska po mężu Kołodziej urodzona 30.08/11.09 1886r w miejscowości Sieciechowice (zabór rosyjski).
  Ostatni wiarygodny adres zamieszkania:
  Minnie Kołodziej, Lincoln str., Thomsonville, Connecticut.

 • Grzegorz Blij


  Grudzień 11, 2011

  Zygmund Blij wg listy okrętowej z Hamburga wyemigrował do
  USA ok. roku 1850. W Galicji w Kosowie pozostał jego brat
  Aleksander Blij, który jest moim prapradziadkiem.
  Grzegorz Blij

 • sulooo


  Grudzień 19, 2011

  Andrzej Maziarczyk(ur.1889r.) i Roman Maziarczyk(ur.1886r.) zamieszkali w Chicago. Chciałbym sie coś o nich dowiedzieć. Więc chciałbym się dowiedzieć jak mogę znaleźć informacje o nich i gdyby można było to zdjęcia też by się przydały. Jeśli ktoś wie gdzie mogę znaleźć o nich informacje proszę o napisanie jakiś stron internetowych lub coś w tym stylu.
  Z góry dziękuję…

 • krysica5


  Luty 14, 2012

  mojego dziadzia brat wyjechał do stanów tam pozostały jego dzieci nazwisko Zagórowski prawdopodobnie Piotr chciała bym go odnależ

 • maziar55


  Maj 16, 2012

  sulooo a dlaczego Cię interesuj Ci dwaj panowie? Nie mam o nich żadnych informacji, ale nazywam się Maziarczyk i jeśli masz jakieś informacje co do osób noszacych to nazwisko prosze o kontakt 🙂
  joanna.maziarczyk@autograf.pl