Już dzisiaj Andrzejki i mały konkurs!

Komentarze8

Od przeszło tygodnia wspominaliśmy na Facebooku o zbliżających się Andrzejkach. To już dziś! Jak każdy z nas wie Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Ilu Andrzejów w waszych rodzinach obchodzi dzisiaj swoje święto?

Andrzejki swój rodowód posiadają w wierzeniach starożytnych Greków. Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi nam na myśl jeśli mówimy o andrzejkach to niewątpliwie lanie wosku, przez klucz lub pierścionek, jednak wróżby andrzejkowe można by wymieniać w nieskończoność.

fot. damianskoczyk.com

Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Kiedyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Indywidualne wróżby:

 • dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie)
 • jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne)
 • jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż (powszechne)

Zbiorowe wróżby:

 • losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny
 • wylewanie wosku na zimną wodę (często przez klucz) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.
 • ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych dziewczyn: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż
 • strona od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec
 • dziewczyny rzucały psu kulki z ciasta oznaczające wybranych chłopców i czekały, którą zje jako pierwszą
 • dziewczyny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce).
 • dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu).
 • uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn. (wróżba nowoczesna, znana w całej Polsce)

A teraz konkurs! W komentarzach napiszcie z jakimi zwyczajami się spotkaliście w Andrzejki (każdy może dopisać jeden zwyczaj – który nie został opisany na Blogu). Najciekawsza zabawa (wpis) zostanie nagrodzony 1 rocznym abonamentem Premium! Na wasze komentarze czekamy do 5 grudnia – wyniki konkursu w Mikołajki!*

*W konkursie mogą wziąć udział osoby zarejestrowane na MyHeritage, nie posiadające jeszcze abonamentu Premium.

źródło: zabawy andrzejkowe: Wikipedia, zdjęcie: damianskoczyk.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Wiktor


  Listopad 29, 2011

  rzucanie butem za siebie przez panny i kawalerów, dla sprawdzenia czy zmieni się ich stan cywilny 🙂

 • Ewa


  Listopad 29, 2011

  Chcesz wiedzieć, na jaką literębędzie zaczynało się imię Twego oblubieńca? Obierz jabłko i całą skórkę rzuć za siebie przez lewe ramię. Do jakiej litery jest podobna? O, S, może A? Oktawian, Staszek czy Andrzej?

 • Ania


  Listopad 30, 2011

  U mnie na wsi był zwyczaj, że wszyscy chłopcy o imieniu Andrzej wyciągali z zawiasów bramę do podwórza swojej wybranki i chowali ją. Było z tym dużo śmiechu i zabawy, bo w jednym domu nie koniecznie była tylko jedna panna i nikt nie wiedział który to Andrzej dokonał włamania. Wyciąganie bramy symbolizowało włamanie się do serca wybranki.

 • Dorota


  Listopad 30, 2011

  Pamiętam z moich panieńskich czasów że na rurkach do napojów flamastrem pisało się imię chłopców którzy się koło mnie kręcili oraz jedną podpisywałam swoim. W wieczór Andrzejkowy lałam z koleżankami do dużej miski wody i wrzucałyśmy te wszystkie rureczki. Dziwnym trafem rurki się łączyły i to dawało wskazówkę który z tych chłopców jest tym jedynym.

 • Kasia


  Listopad 30, 2011

  Znam wróżbę z lustereczkiem.W magiczną noc andrzejkową,aby wolnym pannom ukazała się twarz przyszłego męża, dziewczyna powinna być sama w pokoju, mieć przygotowane wcześniej nowe lustro i zapalić czerwoną świecę w intencji, aby święty Andrzej sprawił że ujrzy twarz swego męża. Jeśli zostaną spełnione wyżej wymienione warunki, powinna usiąść naprzeciwko lustra i wpatrywać się w nie tak długo, aż ukarze się jej twarz przyszłego oblubieńca.

 • Dorota


  Grudzień 7, 2011

  czy wiadomo kto wygrał abonament ???

 • Justyna


  Grudzień 9, 2011

  Pani Doroto, przepraszamy za opóźnienie – wyniki ogłosimy w poniedziałek. Dziękuje za cierpliwość.

 • Justyna


  Grudzień 12, 2011

  Bardzo dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w konkursie – zwycięzcom jest Pani Kasia – gratulujemy! Prosimy o maila na support@myheritage.com – z aktualnym zarejestrowanym mailem oraz nazwą witryny na jaką ma być zaktualizowane Premium.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Justyna