Raduraksti, czyli łotewska genealogia

Komentarze0

Raduraksti, czyli tłumacząc na język polski – Genealogia to łotewski projekt genealogiczny. Część ziem dzisiejszej Łotwy znajdowała się w granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Polskich badaczy historii rodziny może zainteresować właśnie projekt „Raduraksti”, uruchomiony w 2006 roku przez Łotewskie Państwowe Archiwum Historyczne (Latvijas Valsts Vēstures Arhīvs). Ta biblioteka cyfrowa, oferuje szereg dokumentów, głównie o charakterze genealogicznym.W 2007 roku materiały zaczęto udostępniać online na stronie www.lvva-raduraksti.lv. Najpierw zdigitalizowano księgi metrykalne różnych wyznań (katolicy, ewangelicy, grekokatolicy, prawosławni, żydzi, itd.), kolejno baza wzbogaciła się o materiały z rosyjskiego spisu ludności z 1897 roku oraz wcześniejsze najstarsze właśnie z końca XVIII wieku.

Wśród celów projektu „Raduraksti” wymienia się pomoc dla osób prowadzących badania genealogiczne i zapewnienie nieograniczonego dostępu do materiałów archiwalnych. Niewątpliwą zaletą „Raduraksti” jest zgromadzenie źródeł genealogicznych w jednym miejscu.

Do skorzystania z zasobów cyfrowych Łotewskiego Państwowego Archiwum Historycznego konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

źródło: historiaimedia.org, zdjęcie: lvva-raduraksti.lv

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony