Jaki wpływ mają zapachy na geny?

Komentarze

Wiedza na temat znaczenia zapachu dla człowieka jest istotna, gdyż pozwala nam osiągnąć komfort psychiczny, a także lepszą wydajność fizyczną i psychiczną. Bodźce zapachowe wpływają na określone geny, które odpowiadają między innymi za zmniejszenie stresu.

Powąchaj konwalię, cytrynę lub rumianek. Japońscy naukowcy jako pierwsi wykazali, że wdychanie określonych zapachów zmienia aktywność genów i oddziałuje na aktywność krwi w taki sposób, iż zmniejsza to stres.Badacze, twierdzą, że ludzie od wieków posługują się pewnymi zapachami, by się uspokoić, zasnąć oraz między innymi zwalczyć stan zapalny. Nic w tym nadzwyczajnego, że i dzisiaj aromaterapia cieszy się dużą popularnością. Między innymi często używaną substancją jest linalol, który należy do terpenów i roztacza intensywną woń konwalii. Linalol „Niby” oswaja stres, ale dotąd nikt nie wiedział, jak dokładnie wpływa na organizm.

Chcąc to wyjaśnić, naukowcy denerwowali laboratoryjne szczury, które albo wdychały linalol, albo zwykłe powietrze. Okazało się, że linalol sprowadzał podwyższony przez stres poziom neutrofili i limfocytów w pobliże normy. Poza tym zmniejszał aktywność ponad 100 genów, które „rozbuchały się” ponad miarę pod wpływem odczuwanego napięcia. Naukowcy mają nadzieje, że dzięki opisanemu odkryciu uda się im opracować testy krwi, pozwalające zidentyfikować uspokajające zapachy.

źródło: kopalniawiedzy.pl, zdjęcie: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony