Jaka jest Twoja najlepsza rada genealogiczna?

Jaka jest Twoja najlepsza rada genealogiczna?
Pomyśl nad swoją najlepszą radą genealogiczną, jaką możesz udzielić innym...

Pomyśl nad swoją najlepszą radą genealogiczną, jaką możesz udzielić innym...

Wszyscy pamiętamy nasze pierwsze poczynania z badaniami historii rodziny. „Gdzie mam szukać?”, „Jak zapisać informacje?” i „I co to u licha jest plik GEDCOM?” To tylko kilka z wielu pytań, które przechodzą nam na myśli, gdy wspominamy początki naszych poczynań z genealogią.

Jeśli ktoś miał już do czynienia „z tymi i podobnymi pytaniami” może udzielić porad na temat poszukiwań powołując się na źródła lub techniki rozszyfrowania pism związanych ze swoimi badaniami gdyż z pewnością wasza wiedza się poszerzyła na ten temat!

Przez następne sześć dni będziemy Was prosić, abyście udzielali porad innym, którzy nie są jeszcze tak bardzo doświadczeni w genealogii! Nawet najmniejsza rada jest cenna!

Wystarczy opublikować radę na naszej stronie fanów Facebooka lub wysłać do nas tweet na @MyHeritage poprzedzając wpis #MojaRadaGenealogiczna lub pozostawiając komentarz pod tym postem na Blogu. Twoja rada nie powinna być dłuższa niż dwa zdania i powinna być w miarę krótka.

Zostanie wyłonionych dwóch zwycięzców, którzy otrzymają po jednym roku subskrypcji PremiumPlus i subskrypcji do WorldVitalRecords.

Decydując się na wzięcie udziału w konkursie (stosując się do powyższych warunków) zgadzasz się na warunki konkursu, które możesz znaleźć tutaj.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Marian Kunda

    19 stycznia, 2012

    Po pierwsze,to księgi kościelne w parafii,następnie księgi stanu cywilnego.Rozmowy z najstarszymi ludżmi danej miejscowosci,archiwum państwowe,biblioteka.W internecie starać się porozuieć z ludżmi takiego samego nazwiska.To wszystko pomoże w powiększeniu własnego drzewa geneologicznego.

  • Bozena Zuk-Winiecka

    19 stycznia, 2012

    Wedlug mnie najwazniejsze w poszukiwaniach genealogicznych jest to aby zaczac na tyle wczesnie swoje poszukiwania aby zdazyc zadac pytania najstarszym czlonkom zaszej rodziny. Wszystkie inne pytania i watpliwosci zawsze mozemy zadac komus bardziej doswiadczonemu, ale jesli spoznimy sie z zadaniem pytan babci, dziadkowi, rodzicom tego juz nigdy nie bedziemy w stanie naprawic, a byc moze to tylko oni sa w posiadaniu pewnych informacji, ktorych zadne archiwum nam nie ujawni.

  • Jola Ilnicka

    19 stycznia, 2012

    Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj: najpierw rodziców, potem dziadków, jeśli żyją to pradziadków, potem bliższych i dalszych krewnych. Następnie spisz to wszystko czego sie dowiedziałeś/aś i zacznij weryfikować dokumentami znalezionymi w domowych archiwach lub tych państwowych i kościelnych,a potem genealogia wciągnie Cię tak, że nic innego nie będzie już ważne…

  • Andrzej

    19 stycznia, 2012

    Korzystaj z wszystkich możliwych źródeł – nie ma lepszych i gorszych – wszystkie wymagają weryfikacji. Dziel się efektami pracy z innymi członkami rodziny – będą Cię wspierać Ci, których nawet o to nie podejrzewałeś. Poprawki, uzupełnienia, wątpliwości zapisuj natychmiast.

  • Ania

    20 stycznia, 2012

    W poszukiwaniach genealogicznych jest ważna cierpliwość i wytrwałość.należy zapisywać wszystkie informacje uzyskane od rodziny i oczywiście należy odwiedzać archiwa to dotyczy genealogi konkretnej rodziny. Ważne jest też aby poszeżać wiedzę ogólną i w tym niezastąpiony jest internet, tutaj odnalazłam 95% mojej wiedzy genealogicznej.

  • Urszula Hojan

    21 stycznia, 2012

    Dzisiaj jesteś uczniem, jutro mistrzem, zrób to dla potomnych.Bądz cierpliwy i wytrwały pracując z MyHeritage poznasz swoje korzenie.

  • Ula

    21 stycznia, 2012

    Bądz systematyczny, spisuj i analizuj informacje dokładnie. Począwszy od przekazań ustnych po archiwa kościelne i państwowe, internet, a także opracowania historyczne, genealogiczne oraz poprzez dyskusje na portalach społecznosciowych.

  • Jaromir

    22 stycznia, 2012

    Pytaj, słuchaj, notuj – to przede wszystkim.
    Jeżeli nie zrobisz tego dzisiaj – jutro możesz już nie mieć możliwości. Archiwa możesz zostawić na później – raczej Ci nie uciekną.

  • Waśko

    22 stycznia, 2012

    Powielę trochę komentarze poprzedników. Przede wszystkim zacznijmy gromadzenie informacji od siebie, swoich braci i sióstr, następnie rodzice i ich rodzeństwo, później dziadkowie i ich rodzeństwo. W pierwszej kolejności należy porozmawiać z najstarszymi członkami swojej rodziny. Niedługo możesz już nie mieć okazji a ich opowieści nic nie zastąpi. Przeważnie świetnie pamiętają oni czasy swojego dzieciństwa i młodości, chętni o tym opowiadają. Informacje zdobyte od dziadków pozwolą na cofnięcie się do pokolenia dziadków naszych dziadków, czyli naszych prapradziadków. Wszystko skrzętnie notujemy, następnie analizujemy, stawiamy hipotezy, wyciągamy wnioski. Weryfikujemy przekazy ustne podpierając je dokumentami źródłowymi. Genealogia rodzinna to hobby wymagające ogromnej cierpliwości i wytrwałości, ale dające wielką satysfakcję, której nic nie zastąpi. Szybko przekonacie się jak bardzo was wciągnie to „grzebanie” w historii rodziny.

  • Sobie-ski

    23 stycznia, 2012

    Pierwszy mały krok może rozpocząć wielką podróż. Zacznij i nie ustawaj w swoich poszukiwaniach. Nie przejmuj się niepowodzeniami i brakiem postępu. Najważniejsze jest szukanie. Pewnie odkryjesz wiele rzeczy, o których nie miałeś pojęcia – i to jest cel podróży.

  • Justyna

    27 stycznia, 2012

    Bardzo dziękujemy za liczne rady genealogiczne. Zwycięzca zostanie ogłoszony na Blogu 6 lutego!

  • Justyna

    6 lutego, 2012

    Dziękujemy za liczne wzięcie udziału w konkursie – wszystkie wasze rady są wspaniałe. Jednakże zdecydowaliśmy się nagrodzić Panią Bożenę – bardzo prosimy o e-mail w tej sprawie na . Zwycięzcy gratulujemy, a Państwa zapraszamy do kolejnych konkursów.

  • Józef,Michał Racewicz

    28 lipca, 2012

    Po zarejestrowaniu się w Witrynie myheritage.com ustaw siebie jako administratora i główną osobę, przy której będziesz budował
    pokolenia.Nie spiesz się do pobrania I-szego Wykresu Drzewa.Zbierz możliwie największą ilość zdjęć,zeskanuj i zapisz na kompie.Wybuduj najpierw profile najbliższych Tobie,pobierz do programu zdjęcia osobiste,żony,dzieci,a potem do każdej osoby powiązanej.Uwaga!Zapisuj to co zbudowałeś nawet kilka razy w sesji,unikniesz zmarnowania swojej mozolnej pracy. Życzę Cierpliwości bo warto budować.