Gościnny blog: Jest taka wieś

Gościnny blog: Jest taka wieś

Komentarze1

Jest taka wieś w powiecie jarosławskim, której mieszkańcy odtwarzają zapomnianą historię i pielęgnują tradycje swoich przodków. W Rudołowicach bo o tej miejscowości mowa istnieje Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tradycji pod kierownictwem i inspiracją pana Mariusza Barana dyrektora miejscowej szkoły. Grono osób mozolnie odtwarza z zakurzonych w archiwach dokumentów dawną historię tej i okolicznych miejscowości oraz rudołowickiej parafii.

Przy pomocy uczniów zbierają legendy i ustne podania, a również dokumentują relacje starszych mieszkańców o nieodległych wydarzeniach dotyczących swojej Małej Ojczyzny. Niebagatelną rolę w podtrzymywaniu miejscowej tradycji i zwyczajów odgrywa regionalny zespół pieśni i tańca Familia kierowany od lat przez państwa Helenę i Wiktora Gołębiów.

Helena i Wiktor Gołębiowie założyciele Zespołu Pieśni i Tańca Familia


Organizowane są również wiejskie uroczystości kultywujące pamięć o tutaj urodzonych i wychowanych osobach zasłużonych dla Polski i Rudołowic. W 2011 roku zasadzono dąb katyński i poświęcono kamień z tablicą ku pamięci kpt Władysława Gawła zamordowanego przez sowieckich oprawców w 1940 roku w Charkowie. Częste są wieczornice poświęcone ważnym wydarzeniom historycznym z występami uczniów pod kierownictwem pani Barbary Kowal.

Uroczystość posadzenia dębu katyńskiego poświęconego kpt Władysławowi Gawłowi zamordowanemu w 1940 roku w Charkowie

Nie można nie wspomnieć o izbie pamięci w Szkole Podstawowej, w której można obejrzeć kopie starych dokumentów, wiele fotografii oraz przedmiotów codziennego użytku. Wszystkie te i inne działania pasjonatów z Rudołowic są wspaniałym narzędziem poznawczym dla miejscowej młodzieży i integrującym mieszkańców. Jest to także nieoceniona pomoc dla genealogów amatorów chcących poznać wszelkie okoliczności w jakich żyli i pracowali ich przodkowie. Dla chcących poznać więcej szczegółów z działalności i dokonań Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic polecam stronę.

Barłacze męskie - pantofle zimowe w szkolnej izbie pamięci

Gościnny blog Pana Jerzego Kochmana

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Zofia Ryniak (Szynkielewska)


    Luty 6, 2012

    Witam serdecznie i podziwiam. Najważniejsze, że ludzie chcą zbierać informacje dotyczące historii i tradycji, kultury i wszystkiego co jest z tym miejscem związane.
    Wiem jakie są odczucia osób, które się tym zajęły.
    Ja właśnie od dwóch lat buduję drzewo genealogiczne swojego rodu i wiem jakie uczucia i odczucia są w odnajdowywaniu swoich korzeni. Jest to bardzo trudne, ale bardzo wciągające i ciekawe. Pozdrawiam i życzę wszystkim wytrwałości w tym co robią.