Ankieta: Z którego przedziału pochodzi najstarsza fotografia przodków w Twoim albumie?

Ankieta: Z którego przedziału pochodzi najstarsza fotografia przodków w Twoim albumie?

Komentarze3
Pierwsza fotografia człowieka – 1826 rok. Jej twórcą jest Joseph–Nicéphore Niépce. Fotografia to wykonany na papierze portret kardynała D’Amboise, uzyskany poprzez odbicie z metalowej planszy, używanej do naświetlania heliografii.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zdjęcia wzbudzają wiele emocji, jak również są doskonałą pamiątką z pokolenia na pokolenie. A niby jak inaczej mielibyśmy wiedzieć jak wyglądali nasi przodkowie nawet ich nie znając? Dzięki zdjęciom pamięć jak i obraz naszych przodków i krewnych zawsze pozostanie. Rok 1839 jest uznawany za właściwą datę wynalezienia fotografii, Francuz Louis Jacques Daguerre zademonstrował Akademii Francuskiej zdjęcie fotograficzne otrzymane na warstewce jodku srebra, powstałej w wyniku działania pary jodu na wypolerowaną płytę miedzianą pokrytą srebrem. Jednakże w 1826 roku powstała pierwsza fotografia stworzona przez Francuza Josepha-Nicéphore’a Niepcego na wypolerowanej płycie metalowej.

Fotografia pojawiła się na ziemiach polskich już w roku 1839, kiedy to Kurier Warszawski wydrukował ogłoszenie firmy FRAGET oferującej aparaty do dagerotypii. Rok później w Poznaniu i w Warszawie pojawiły się ilustrowane broszury poświęcone dagerotypii.


Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • VILEJKA


  Marzec 13, 2012

  poprawcie ten 1926 i 1939 w treści, bo to BŁĄD!

 • Justyna


  Marzec 13, 2012

  Dziękujemy za uwagę! Już poprawione.

 • Kashe


  Czerwiec 16, 2015

  Good to find an expert who knows what he’s tanilkg about!