MyHeritage: Poznaj Elisabeth, naszego Community Managera na Francję

Komentarze2
Elisabeth, Community Manager dla Francji i krajów francuskojęzycznych

Elisabeth jest naszym nowym Community Managerem na Francję i francuskojęzyczne kraje – takie jak m.in. Szwajcaria, Belgia i Kanada. Będzie się ona zajmować marketingiem MyHeritage i social mediami dla wyżej wymienionych krajów.

Elisabeth od młodych lat interesowała się rodziną i jej historią, zważywszy na to że w jej żyłach płynie również włoska krew. Jako nastolatka, dawała upust swojej ciekawości nieustannie wypytując babcię o swoje korzenie. Jej babcia obecnie ma 98 lat i wciąż kocha dzielić się z wnuczką swoimi opowieściami.

Włoscy dziadkowie Elisabeth, którzy wyemigrowali do Francji w 1930 roku

Elisabeth wybrała studia historyczne, co też nikogo nie zdziwiło. W wieku 20 lat mieszkała przez trzy miesiące w Wenecji  ze swoim kuzynostwem z Włoch. Niestety, jeśli chodzi o jej rodowód od strony ojca, zna ona tylko imiona rodziców swoich dziadków. Archiwa z wioski – Mansuè, w której mieszkali rodzice dziadków spłonęły w pożarze, jednak Elisabeth ma nadzieję, że któregoś dnia dowie się czegoś więcej o tej stronie rodziny.

Około 10 lat temu, dzięki internetowi, Elisabeth nawiązała kontakt z wówczas mieszkającym w Brazylii – Gustavo Lunardelli – który nosi nazwisko jej babci i którego dziadkowie pochodzą z tej samej wioski. Elisabeth i Gustavo nie byli w stanie ustalić  co ich tak naprawdę łączy, jednak długo pisali do siebie, traktując się jako kuzynostwo.

Kolejnym powiązaniem w rodzinie Elisabeth, którego nie mogła do końca ustalić był z Geremia Lunardelli, urodzonym w 1885 w Mansuè. Również mieszkał w Brazylii i tam też stał się największym producentem i sprzedawcą kawy na świecie – Rei do Café. Jak twierdzi babcia Elisabeth, prawdopodobnie był on kuzynem jej ojca.

Kiedy Elisabeth była już na piątym roku studiów historycznych, zdecydowała się na wyjazd na rok do Włoch w celu zdobycia więcej informacji na temat rodziny. Rok później zaczęła studia doktoranckie. Planowała zostać rok we Włoszech, a została 10 lat.

Elisabeth spędziła 4 lata pracując przy archiwach we Florencji doszukując się danych na temat swojej pracy o „ Żydach we Florencji w czasach Kosimo Starszego, 1437- 1464”. Dokonała ona przeglądu i recenzji tysięcy dokumentów z połowy XV wieku napisanych po łacinie i włosku. W większości przypadków, rękopisy te były trudne do odczytania. Tylko jeden jedyny notariusz miał czytelne (wręcz) piękne pismo – Piero di Antonio da Vinci, domniemany ojciec Leonardo da Vinci.

Przykład typowego rękopisu pisma z XV wieku

Elisabeth specjalizuje się w średniowiecznej historii Żydów. Jej celem było odbudować historię żydowskich rodzin i ukazać jak wyglądało ich życie codzienne, co z pewnością było prawdziwym wyzwaniem. Udało się jej odbudować relacje i zbudować kilkanaście drzew genealogicznych. Drzewo genealogiczne, które pojawia się w poniższym dokumencie jest absolutnie wyjątkowe.

Wyjątkowe drzewo genealogiczne

Podczas pobytu we Włoszech,Elisabeth zainteresowała się również korzeniami rodzinnymi ze strony mamy. Z tej strony rodziny rozpoznane przez nią korzenie rodzinne sięgają znacznie dalej, a mianowicie aż po Rewolucję francuską. Jej przodkowie byli chłopami z Gaskonii. Obecnie poszukiwania Elisabeth koncentrują się na dziadku od strony mamy, który był więźniem w Niemczech podczas II wojny światowej. Pracował on na gospodarstwie rodziny niemieckiej, z którą później korespondował do końca swojego życia. Elisabeth posiada jego zdjęcia właśnie z tą rodziną niemiecką, jednak nikt do dzisiaj nie wie co się stało z  listami, nie mówiąc już o nazwisku tej rodziny. Elisabeth jest bardzo zdeterminowana, żeby ich odnaleźć.

Fascynująca i inspirująca historia!

Elisabeth pisze: „ jestem bardzo podekscytowana, że mogę pracować dla MyHeritage, angażować się i komunikować z francuskojęzycznymi użytkownikami na całym świecie i dzielić się z nimi wspaniałymi historiami rodzinnymi”.

Życzymy powodzenia Elisabeth! Jeśli znasz język francuski, bądź ktoś z Twoich krewnych mówi w tym języku możesz śledzić jej blog, Facebook, Twitter i Google+ konta dla MyHeritage.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Mariola Postępska


    Marzec 2, 2012

    Pogratulować Elisabeth takiej uroczej babci,która mimo swojego wieku wciąż chce dzielić się z nią swoimi opowieściami , a My Heritage że nawiązało z nią współpracę.Powodzenia Elisabeth.

  • ROMAN & ZIRALDO FAMILY TREE Web SiteY


    Marzec 3, 2012

    Good luck, Elisabeth !