Najpopularniejsze imiona roku 2011 w Polsce

Komentarze1

Na wiele miesięcy przed narodzinami dziecka przyszli rodzice wertują kalendarze, gazety, książki w poszukiwaniu imienia, które będzie się idealnie komponowało z nazwiskiem i osobowością dziecka. W ostatnich latach listy najpopularniejszych imion prawie się nie zmieniają, tak wyglądała w 2010 roku. Jak wynika ze statystyk USC w 2011 roku na szczycie najchętniej wybieranych imion królują Julie, Zuzanny i Maje w towarzystwie Jakubów, Szymonów i Filipów.

Na zdjęciu 2,5 miesięczna Helenka
Na zdjęciu Helenka ur. 24.12.2011. Imię Helena nie znalazło się w ścisłym rankingu najpopularniejszych imionach w Polsce, ale sądzimy, że mimo wszystko jest piękne.

Dla naszych przodków wybór imienia dla mającego narodzić się dziecka nie był żadnym problemem. Nikt zresztą nie zaprzątał sobie tym głowy aż do rozwiązania. Niemowlę otrzymywało imię dopiero podczas chrztu, najczęściej po swoich rodzicach, dziadkach bądź chrzestnych; wszelkie odstępstwa od tej zasady nie były ani rażące, ani niepokojące.

Mimo, że dziś także tradycyjne imiona jak Zofia, Maria, Jan czy Antoni nie są przez młodych rodziców odrzucane, coraz częściej ich wybory zdradzają upodobania do bardziej oryginalnych imion, niż te, które nosili ich rówieśnicy. Wystarczy, że kilka rodzicielskich par zdecyduje się na niekonwencjonalne imię, by w rejestrach USC powtarzało się ono przez cały rok. W taki właśnie sposób swą karierę rozpoczęło imię Julia, które od kilku lat jest absolutnym numerem jeden wśród imion dla dziewczynek. Z łaciny oznaczająca ‘promienistą, młodą’ Julia może także poszczycić się międzynarodowym charakterem – imię jest bez trudu przekładane na wiele języków, dzięki czemu jego nosicielki nie muszą martwić się, że ktoś ich imię przekręci lub go nie zrozumie. Zaraz za Julią jest Zuzanna, która dzięki przymiotom, w jakie wyposaża ją hebrajska etymologia ‘lilia’ ma coraz większe szanse na szczyt.

Wśród ulubionych imion par, które w ubiegłym roku zostały rodzicami, znalazły się także Lena, Amelia, Wiktoria, Nikola i Oliwia, które w 2010 roku również znajdowały się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion dla dziewczynek oraz bardziej tradycyjne: Natalia, Aleksandra, Anna, Hanna, Zofia, Alicja i Emilia, które każdego roku znajdują swoje miejsce na liście 20. ulubionych imion świeżo upieczonych rodziców.

A Wy jeśli oczekujecie maleństwa na jakie imię się zdecydujecie lub już zdecydowaliście? Wkrótce, bo początkiem maja po raz pierwszy zostanę ciocią – moja młodsza o rok siostra, która zna już płeć dziecka i wie, że będzie to dziewczynka razem z mężem zdecydowali się na imię Oliwa – jak widać widnieje to imię w rankingu 2010 roku. Także mała Oliwka pojawi się na świecie już początkiem maja 🙂

Czym tak naprawdę przyszli rodzice tak na prawdę kierują się przy wyborze imienia? Czyżby etymologią? Popatrzcie przykład Jakuba – zdobywcę pierwszego miejsca w ubiegłorocznym zestawieniu – ma dzięki swemu pochodzeniu zapewnioną opiekę sił nadprzyrodzonych a jedno z tłumaczeń hebrajskiego imienia Jakub to ‘ten, którego Bóg ochrania’. Stojący w rankingu o jedno miejsce niżej – Szymon może poszczycić się szczególnymi względami – etymologia imienia wskazuje na owocne, wysłuchane modlitwy i prośby. Filip, który na liście najpopularniejszych imion dla chłopców w 2011 roku znalazł się na trzecim miejscu, to wyjątkowy znawca i przyjaciel… koni, a nadanie tego imienia małemu chłopcu może zapowiadać dzielnego i odpowiedzialnego męża i ojca. Chcecie sprawdzić znaczenie imion swoich jak i waszych przyszłych dzieci? Wystarczy, że klikniecie tutaj i wpiszecie interesujące Was imię!

Chcesz się z nami podzielić etymologią swojego imienia lub opiniami na temat popularnych imion? Zapraszamy do pozostawiania komentarzy poniżej lub na stronie Facebooka dla MyHeritage.

źródło: onet.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Danuta Krauze


    Marzec 6, 2012

    My z mezem nie mamy dzieci ze wzgledu na wiek
    Ale nasze ulubione imiona to sa dla dziewczynek Zuzanna
    Agnieszka a dla chlopcow Daniel Dariusz