Skróty klawiszowe: poprawa sposobu pracy z dokumentami

Komentarze0

Kilka miesięcy temu antropolog Google – Dan Russell, który wiele swojego czasu poświęca na studiowanie tego jak ludzie wyszukują informacji w internecie, powiedział że 90 procent ludzi nie wie jak poprawnie używać Ctrl/Command + F, aby znaleźć dane słowo w dokumencie lub na stronie internetowej.

Z pewnością wielu z Was jest już zaznajomiona ze skrótami komputerowymi, jednak wiele osób może jeszcze nie wiedzieć w jak bardzo podstawowy sposób można przyspieszyć pracę i wyszukiwanie informacji w dokumentach. Genealodzy i historycy dokładnie wiedzą jak to ułatwia i przyspiesza pracę z dokumentami, na czym praktycznie opiera się ich praca.

Dan Russell jest ekspertem, więc w odniesieniu do jego wywiadu, poniżej przedstawiamy Wam kilka bardzo przydatnych skrótów, które mogą pomóc w wyszukiwaniu i wykorzystywaniu informacji wewnątrz i pomiędzy dokumentami.

Skróty te będą z pewnością przydatne do wyszukiwania nowych rekordów, które dostępne są po przejęciu przez MyHeritage – FamilyLink and WorldVitalRecords.

– dla wszystkich kombinacji podanych poniżej, CTRL odnosi się do klawisza CTRL, który znajduje się zwykle w dolnym rzędzie klawiatury komputera z systemem Windows

– użytkownicy komputerów Apple zamiast klawisza CTRL posiadają klawisz Command (czasami znany jako klawisz Apple, gdyż służy do wygenerowania symbolu Apple)


Skróty:

CTRL-F: Znajdź słowo lub tekst na stronie

CTRL-C: Kopiuje zaznaczony tekst

CTRL-V: Wklej skopiowany tekst

CTRL-X: Wytnij zaznaczony tekst

CTRL-B: Bold wybrany tekst

CTRL-I: Kursywa zaznaczonego tekst

Ctrl-U: Podkreślenie zaznaczonego tekstu

CTRL-A: Zaznacz cały tekst w dokumencie / na stronie internetowej

CTRL-Z: Cofnij ostatnią rzecz, którą zrobiłeś

CTRL-S: Zapisz

CTRL-O: Otwórz nowy plik

CTRL-P: Drukuj bieżący plik

CTRL-„+” lub „-„: Zwiększyć lub zmniejszyć rozmiar czcionki na stronie

Dla osób, które chcą poznać więcej skrótów:

Tutaj znajduje się pełna lista skrótów dla Windows and tutaj dla Apple Mac OSX

Który skrót wydaje Ci się najbardziej użyteczny? Podziel się z nami komentarzami poniżej.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony