Co sprawia, że ludzie żyją coraz dłużej?

Komentarze0
źródło: Flickr.com

Już od wielu lat naukowcy starają się zidentyfikować geny, dzięki którym ludzie dożywają wieku o połowę dłuższego, niż spokrewnione z nimi małpy. Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC) twierdzą, że odnaleźli sekwencję DNA, która może być odpowiedzialna za ten niezwykły skok ewolucyjny.

Według dr. Caleba Fincha sekretem długowieczności ludzi jest przystosowanie ich organizmów do konsumpcji mięsa. Dieta taka zapewnia co prawda wysoką wartość odżywczą, lecz związane z nią zwiększenie ilości znajdującego się w organizmie cholesterolu oznacza konieczność powstania mechanizmów eliminacji nadmiaru tego związku.

Ponadprzeciętnym rozwiązaniem powstałego problemu okazała się niewielka zmiana w genie kodującym apolipoproteinę E – białko odgrywające istotną rolę w przekazywaniu cholesterolu zawartego w pokarmie do wątroby i innych organów wewnętrznych. Stosowanie diety zawierającej mięso było dla naszych przodków jednoznaczne z przyjmowaniem larw pasożytów. To oznaczało z kolei występowanie przewlekłych stanów zapalnych, z którymi nasze ciała musiały sobie zacząć radzić. Jak się okazało, występująca u ludzi forma apolipoproteiny E, opisywana jako ApoE3, doskonale spełnia to zadanie, posiada bowiem właściwości przeciwzapalne.

Ograniczenie przewlekłych stanów zapalnych wiąże się z wieloma korzyściami, wśród których można wymienić ograniczenie ryzyka chorób typowych u osób starszych. Mowa tu m.in. o chorobach układu krążenia, chorobie Alzheimera czy niektórych nowotworach. Wiele wskazuje więc na to, że w toku ewolucji u ludzi doszło do zaakceptowania pewnego poziomu pasożytnictwa, lecz korzyścią płynącą z tej zmiany było obniżenie ryzyka licznych schorzeń. Zdaniem prof. Fincha, właśnie tej przemianie ludzie zawdzięczają swoją długowieczność.

Ciekawostka:

Thomas Peter Thorvald Christian Ferdinand Mortensen, znany jako Christian Mortensen (ur. 16 sierpnia 1882 w Skårup, zm. 25 kwietnia 1998 w San Rafael, Kalifornia) – Duńczyk, osiadły w USA, znany z długowieczności. Wiek, który osiągnął Christian Mortensen – 115 lat i 252 dni, jest najdłuższym okresem życia mężczyzny, wobec którego zastrzeżeń nie mają badacze długowieczności, a szczególnie Ci związani z ośrodkiem amerykańskim Gerontology Research Group.

źródło: flickr.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony